Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 20-03-13, 16:55
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
με την λογικη οτι σε μικροτερο ογκο εχεις καλητερα αποτελεματα

Πολύ αμφιβάλω ότι με 1 λίτρο easylife symbiot σε σαμπ 100 λίτρων θα έχει καλύτερα αποτελέσματα από 50 κιλά (δηλαδή >> 50 λίτρα ) ελαφρόπετρα . Για να είμαι ειλικρινής πιστεύω ότι η ελαφρόπετρα θα δουλέψει πολύ καλύτερα με έξτρα πλεονεκτήματα την χαμηλή τιμή και το ότι είναι ελληνικό φυσικό προϊόν το οποίο εύκολα μπορεί να αντικατασταθεί.

επισης,αναφερθηκε οτι σε μεγαλες εγκαταστασης δουλευουν ελαφρωπετρα αυτο παλι δεν μου λεει κατι καθως εχω δει σε σαμπ,να εχουν μεσα κομμενα καλαμακια,πλαστικες ταπες απο σαμπανια,καλτσες κα και φυσηκα δουλευουν δεν σημαινει ομως οτι εινια και σωστο

Μια χαρα σωστό είναι. Πως νομίζεις οτι δούλευαν τα πρώτα φίλτρα πριν μας πλασάρουν τα δήθεν ειδικά υλικά; Και καλαμάκια και πλαστικές τάπες απο σαμπάνια και κάλτσες και σφουγγάρια και ουπα για βίδες και οτι μπορείς να φανταστείς μπορεί να μπει σε ένα σαμπ ώστε να έχουμε μεγάλη επιφάνεια αποίκησης σε χαμηλό κόστος.

δηλαδη ολοι αυτοι οι χομπιστες και μη που βαζουν ενυδρειακα υλικα τι ειναι χαζοι?

Μπορεί να είναι μπορεί και όχι. Το σίγουρο είναι οτι τρώμε πολύ παραμύθι με τα ''ειδικα υλικα'' και φαινεται!

δεν κατακρινω την ελαφροπετρα αλλα μεχρι τωρα δεν εχει πει καπιως κατι τεκμιριωμενο παρα μονο εμπειριες δικες του ή αλουνου.

Τι θελεις δηλαδή να σου πουμε. Το χομπι του ενυδρειου ξεκινησε με παρατηρήσεις και εμπειρίες. Και συνεχίζει να είναι ετσι.

επισης ολα τα υλικα εππιρεαζωντε μηχανικα απο την στιγμη που τριβονται αναμεταξυ τους.

Ενας λόγος παραπάνω να χρησιμοποιεις υλικα τα οποια ευκολα μπορείς να αντικαταστήσεις αν σε ανησυχει τοσο πολύ.... προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί αν τρίβονται ή όχι.

επισης απο οτι βρηκα και διαβασα απο παλια δουλευαν την λαβα σαν υλικο και οχι την κισηρη(ασπρη ελαφροπετρα που λεμε εμεις) η οποια ειναι παλι ενα ηφαιστικο υλικο

Ακόμα χρησιμοποιείται ή καφέ λαβα σαν βιολογικό υλικό αλλά έχουν αναφερθεί παρενέργειες (τις οποίες δεν πολύπιστεύω και μάλλον είναι ραδιοαρβύλα).

το οποιο ομως δεν ειναι στανταρ ουτε το τι παρενεργειες εχει πχ αυξηση kh-gh καθως το τι περιεχει και το ποσους πορους εχει ειναι καθαρα θεμα περιοχης.

Η καθαρή λάβα και η καθαρή ελαφρόπετρα δεν έχουν άμεσες μετρήσιμες παρενέργειες στις σκληρότητες και στο ph. Αυτό μπορείς να το δεις μόνος σου κάνοντας μετρήσεις. Τι σε νοιάζουν οι πόροι;

Με λίγα λόγια θέλω να πω οτι στο χόμπι του ενυδρείου και σε ότι αφορά τα ζωντανά και την βιολογική φίλτρανση (μικρόκοσμος) να μην περιμένουμε έτοιμες απαντήσεις για όλα. Η εμπειρία και η παρατήρηση είναι συχνά τα μόνα μέσα που διαθέτουμε.
Επίσης μην ψαρώνουμε και να μην διαιωνίζουμε τα γραφόμενα των εταιρειών. Συχνά προσπαθούν να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες παράδειγμα το αδελφάκι της ελαφρόπετρας:
http://www.seachem.com/Products/prod...es/Matrix.html
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Mα ΟΛΟ τo θεμα ειναι τι επιφανεια αποικισης εχει ανα δεδομενη μοναδα τετραγωνικου. Δεν με ενδιαφερει να λειτουργησει σαν σιποραξ, με ενδιαφερει να μπορω να βαλω περισσοτερο σιποραξ εκει μεσα ωστε να εχω μεγαλυτερη επιφανεια για βιολογια. Οσον αφορα την ροη, εννοω οτι ενα δισκαδικο δεν χρειαζεται παρα πολυ ροη, εγω πχ δεν εχω πολλα, δυο εξωτερικα το ενα παροχη 1000 και το αλλο 1500 λιτρα, το 1500 τοχω μειωμενη ροη ομως γιατι το κανει αρκετα πλυντηριο. Αν του σπασω το σιποραξ ομως μεσα, λογικα θα μειωθει λιγο η ροη μονο και μονο απο αυτο, συν την εξτρα επιφανεια αποικισης βακτηριων.
Χρησιμοποιω σπασμενο σιποράξ σε εσωτερικό φιλτρακι, μια χαρα δουλευει, Όσο πιο μικρά ειναι τα κομμάτια τόσο μεγαλύτερη γίνεται η επιφάνεια σε βάρος όμως της ροης, όπως σωστά αναφέρεις.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Σύμφωνα με τις οδηγίες το siporax πρέπει ανά 6 μήνες, να ανανεώνεται η μισή ποσότητα του. Βέβαια αυτό αναιρέθηκε από τον ίδιο τον D. Untergasser όταν (μάλλον του ξέφυγε) στο σεμινάριο που έκανε η Sera, είπε ότι έχει σε χρήση το υλικό, για 10 συνεχή χρόνια.
Αυτό που περιγράφεις g81gr σαν μπούκωμα... ΔΕΝ μπορώ να το καταλάβω. Δηλαδή στα άλλα υλικά, ΔΕΝ συμβαίνει ακριβώς το ίδιο;
Βιολογικό υλικό μπορεί να γίνει οποιαδήποτε πορώδης επιφάνεια... από την μάλλινη μπλούζα σας μέχρι το χαλίκι της παραλίας..... ή ουσία (όπως θα είδατε και στο video που μπήκε πιο πάνω) είναι ΑΝ το χρησιμοποιείτε με τον σωστό τρόπο.-

Μπορείς να μου πεις που βρίσκονται αυτές οι οδηγίες;
Υπάρχει κάποια δικτυακή επίσημη οδηγία της SERA;
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yannis : 20-03-13 στις 16:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02482 seconds with 11 queries