Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 14-03-13, 16:11
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρον θέμα παιδιά!!

Εγώ θα σας πω μια σύντομη ιστοριούλα μου: εδώ και 3,5 μήνες περίπου από την έναρξη λειτουργίας του ενυδρείου μου, κράταγα πολύ καλή βιολογία (σε Rio125) με 4 σφουγγάρια της Juwel + υαλοβάμβακα Fluval, μικρή ποσότητα Cirax (βιολογικό της Juwel) και 10 τεμάχια Bio-Chem Stars (που μου έδωσε ο Σάββας ο Klipitiklopos για το μπόλιασμα)...
Πριν 2 εβδομάδες που "τακτοποίησα" εσωτερικά το φίλτρο και έβγαλα τα 3 σφουγγάρια και τα αντικατέστησα με 2 λίτρα Sera Siporax σε κάλτσες, απόρησα πραγματικά πως στο καλό κατάφερνα και κρατούσα τόσο καιρό σταθερές συνθήκες με μηδαμινή αμμωνία με χρήση ελάχιστης ποσότητας βιολογικού υλικού και μάλιστα με κενούς χώρους στο εσωτερικό του φίλτρου...
Η απάντηση μάλλον δώθηκε από την πρώτη δημοσίευση του φίλου maxmike και τώρα καταλαβαίνω γιατί ο Σάββας ο Klipitiklopos επέμενε ότι δεν τα αλλάζει με τίποτα τα Bio-Chem Stars!!...

Άρα συνεπώς αφού είχα ήδη αρκετά ικανοποιητική βιολογική φίλτρανση, τώρα που αντικατέστησα τα παχιά σφουγγάρια με Siporax, θα είμαι ακόμα πιο πλήρης πιστεύω
-------------------------
...το παραπάνω ποστ μου αφορά το 1 από τα 2 φίλτρα που έχω, το εσωτερικό φίλτρο της Juwel με 600L/h...
Έχω και δεύτερο φίλτρο, εξωτερικό, το Eheim 2213 και μέχρι στιγμής το τρέχω με 2 σφουγγάρια (από τα 4 που είχε σύνολο) και το υπόλοιπο με ελαφρόπετρα. Είχα πει ότι προσωρινά θα κρατήσω την ελαφρόπετρα μέχρι να την αντικαθιστώ σταδιακά (Θεού θέλοντος και οικονομικών επιτρέποντος) με Siporax ή με Eheim SubstratPro... συμφωνείτε??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nospanos : 14-03-13 στις 16:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01391 seconds with 11 queries