Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 07-03-13, 11:48
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmaravelisvet Εμφάνιση μηνυμάτων
κατα την γνώμη μου το 90λιτρο για θεραπεία σε gubby είναι μεγάλο...οσο για τα σκαλαρια αρκετό...ιδανικό θα ήταν το 60λιτρο νοσοκομείο, καραντινα και γεννηστρα και το 90 λιτρο gubby...
Ο φωτισμός δεν χρειάζεται καθώς θέουμε να μειώσουμε το στρες...οπωσ και διακόσμηση...
Νέρο χρειάζεται το νερό που έχεις στο ενυδρείο γιατί το καινούργιο ακόμα και με καλη προετοιμασία θα στρεσσάρι το άρρωστο ψάρι.και δεν χρειάζεται προσαρμογή..ενώ το φίλτρο δεν είναι απαράιτητο.καθώς θα μείνουν λίγες μέρες και στο διάστμα αυτό θα γίνουν αρκετές αλλαγές νερού με καλά προετοιμασμένο νερό...Αν απαιτειθει βάζεις μπόλι απο το φίλτρο του κυριώς ενυδρείου για μακροχρόνια φιλοξενία...
Η αεραντλία είναι σημαντική...
Μετά την θεραπεία βάζεις άνθρακα και τακτικές αλλαγές νερου..
Α, επίσης ένα μικρό ενυδρείο κανει οικονομία και στα φάρμακα...
το 90αρι εχει πλατος 45cm το 60αρι 30cm, εκει που το εχω δεν με περνει να βαλω πιο πλατη λογο επιπλου, γιατο και τα εχω ετσι. αεραντλια υπαρχει,απλα ξεχασα να την αναφερω.

οποτε καλύτερα να μην βαλω νερο μεσα και οταν θελω να κανω κάποια θεραπεία κλπ να κατεβάζω καμια 40αρια λιτρα μαζι με το ψαρι, να βαζω αντισταση αεραντλία και φιλτρο μεσα απλα για κυκλοφορία και ανθρακα στο τελος.
Σε περιπτωση που θελω γεννα η απολύμανση? η απομόνωση για καποιες μερες σε καποιο επιθετικό ψαρι?

το φιλτρο μπορω να το εχω ξαπλωμένο? γιατι αν δεν εχει φουλ νερο δεν με περνει σε υψος ουτε για το φιλτρο ουτε για την αντισταση,

α, και ποια ειναι η καλυτερη θερμοκρασια νερου για αυτες τις περιπτωσεις?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
+1 πολυ συμαντικος παραγοντας αλλο να κανεις θεραπεια σε ενα 30λιτρο και αλλο σε ενα 90 λιτρο
ποσο μαλλον στο 220λιτρο! χτες ξεκίνησα Hexamita και η αναλογία ηταν 50 σταγόνες! 2,5ml δλδ
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Qbrain : 07-03-13 στις 11:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02014 seconds with 11 queries