Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 28-02-13, 22:08   #1
Μπόλιασμα και Τεχνικά προβλήματα
 
Το avatar του χρήστη andris
andris
Member
Εγγραφή: 03-04-2012
Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Μηνύματα: 67

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
andris Ο χρήστης andris δεν είναι συνδεδεμένος 28-02-13, 22:08
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπέρα,
Μόλις έστησα μια γεννήστρα 40 λίτρων με ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο το ELITE Jet Flo 75.
Αποπειράθηκα να μπολιάσω το μικρό αυτό φίλτρο αλλα αντιμετώπισα κάποια τεχνικά προβλήματα.

  1. αρχικά πήγα να σουρώξω τη μούργα απο το σφουγγάρι του στρωμένου ενυδρείου επάνω στο σφουγγάρι του νέου αλλα λόγω του ότι το σφουγγάρι του στρωμένου fluval 205 έχει πολύ μικρή πυκνότητα καθωσ το σουρωνα δεν έτρεχε σχεδόν τίποτα πάνω στο νέο σφουγγάρι.
  2. έπειτα αποφάσισα να προσθέσω λίγο βιολογικό υλικό μέσα στο νέο φίλτρο αλλα το δοχείο που περιλαμβάνει το προεγκατεστημένο βιολογικό υλικό δέν άνοιγε...είναι κλειστό εργοστασιακά χωρίς τη δυνατότητα ανοίγματος. Πρέπει να κόψεις το καπάκι. Ασε που δεν έχει πολύ χώρο κ αμφιβάλω αν χωράν 4-5 μπαλες ή μακαρόνια.
Το μόνο που έκανα τελικά ήταν με επαφή να πάρω λίγη μούργα απο τα τοιχώματα του στρωμένου ενυδρείου επάνω στο σφουγγάρι του νέου....το άφησα να τρεχει έτσι μέχρι να μου πείτε τι να κάνω

Συγνώμη αν τα ερωτήματά μου είναι χαζά αλλα είμαι άπειρος και μιασ και πρόκειται για ζωντανά θέλω να ρωτώ και να μη παίρνω αποφάσεις μονος μου. ευχαριστώ.
Εμφανίσεις: 3576
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01598 seconds with 12 queries