Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 28-02-13, 19:34
So60 Ο χρήστης So60 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Timekeeper Εμφάνιση μηνυμάτων
....... Υ.γ μου φαινεται ταιζεις πολυ τα ψαρακια σου
Και να σκεφτείς ότι δεν έχω μόνο ένα χρυσόψαρο!!
Νομίζω όμως ότι η ποσότητα τροφής ανά ημέρα ίση με το 2% του σωματικού τους βάρους είναι το καλύτερο για να μην χρειάζεται να κάνω αλλαγές νερού περισσότερες από μία φορά την εβδομάδα, όπως αναφέρεται και στα συμπεράσματα της μελέτης στην διεύθυνση που παρέθεσα στο προηγούμενο post.
Αυτό που προτείνεται γενικώς από τις εταιρείες όσον αφορά στο τάισμα, ότι δηλαδή πρέπει να ταΐζουμε 2-3 φορές ημερησίως με ποσότητα τόση που να καταναλώνεται σε κάποια λεπτά της ώρας δείχνει όπως και να το κάνουμε μια προχειρότητα. Αλλιώς, θα έπρεπε να δίνουν οδηγίες όπως κάνουν π.χ. για τους σκύλους, δηλαδή, τόσο βάρος τροφής για το αντίστοιχο βάρος του ζώου. Σου λέει, όλοι έχουν μια ζυγαριά στο σπίτι, θα τον ζυγίσουν τον σκύλο, θα αγοράσουν και ένα δοσομετρικό ποτηράκι, θα την κάνουν τη δουλειά. Γνωρίζουν βεβαίως πως με τα ψάρια είναι διαφορετικά τα πράγματα και χρειάζεται άλλου είδους ζυγαριά και γενικώς δεν είναι πρακτικό, ούτε εύκολο, ούτε είναι δυνατόν πολλές φορές να ζυγίζουμε τα ψάρια, οπότε σου πετάει μια συνταγή με το μάτι και ότι θέλει ας γίνει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01515 seconds with 11 queries