Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 04-04-05, 15:01
alexandros Ο χρήστης alexandros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2005
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 15
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexandros
Προεπιλογή Το ίδιο πρόβλημα

Αγαπητοί φίλοι, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον Παναγιώτη.
Ενυδρείο: 50lt (γυάλα), φίλτρο AQUAEL FAN-1 ( http://www.aquael.com.pl/en/akwaryst...tryw.php?id=12 ) , 25 βαθμούς.
Φυτά: 2 anubias, 2 Hygrophila corymbosa "Siamensis"
Σύνθεση: 5 guppies (τα 4 πέθαναν, κάθε μέρα κι από ένα!), 5 neon, 6 platy, 2 cory panda, 1 placo. Ταϊζω 1 φορά την ημέρα.
Μετρήσεις: PH 7.8, νιτρικά 40 παρά κάτι! (οι μετρήσεις είναι με τα υγρά τεστ PH και NITRATE με τα οποία δεν τα πάω και πολύ καλά - νέωψ γαρ! . Πάντως το χρώμα στα νιτρικά δεν είναι το κόκκινο στο 40, είναι "παρά κάτι!"). Οι μετρήσεις είναι από χθες το βράδυ. Σήμερα έκανα αλλαγή 30% και δεν πρόλαβα να ξαναμετρήσω.
Σύμφωνα με τον πίνακα που διάβασα στα παραπάνω posts, μου δίνει CO2=18.068 (PH=7.8, KH=3
Η ιστορία ξεκίνησε πριν από 1 μήνα περίπου, μετά από ταμπλέτες για τα φυτά της TETRA. έβαλα 2 σπασμένες σε 2 κομμάτια, 1 σε κάθε ρίζα. (μάλλον ήταν υπερβολικές! - ίσως 1 ή μισή να ήταν αρκετή τελικά)
Έκανα 3-4 φορές αλλαγές νερού (40%) κάθε 4-5 μέρες περίπου αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται.
Εβγαλα για 3 μέρες το διαφανές σωληνάκι και είχα το πρόβλημα του αέρα. Τα ψάρια ανέβαιναν συνεχώς στην επιφάνεια (και τα panda και ο placo) πράγμα που δε συμβαίνει τώρα (1 εβδομάδα) που το ξαναέβαλα.
Αυτό το διάστημα το μόνο που είδα ότι έχει αποτέλεσμα είναι να κλείνω το σωληνάκι (έχει ρύθμιση στην άκρη) ώστε να μην μπαίνει αέρας ή να μπαίνει ελάχιστος (κάποιες φυσαλίδες ανά λεπτό) και όταν διαλύονται οι φυσαλίδες της επιφάνειας να το ξαναανοίγω. Φυσικά δεν είναι ότι καλύτερο γιατί πρέπει να ασχολούμαι συνέχεια. Δεν είναι και ότι καλύτερο, ειδικά όταν προσπαθώ να ρυθμίσω το σωληνάκι να παίρνει ελάχιστο αέρα...
Αυτή τη στιγμή άλλαξα το νερό (30%) το πρωί, έβαλα τη ρύθμιση στο σωληνάκι να ρίχνει ελάχιστο αέρα και ... standby!

Να σημειώσω ότι
1) οι φυσαλίδες μου είναι πιο "ψιλές" και δημιουργούν γύρω από την επιφάνεια του νερού κάτι σαν αφρό.
2) ψάρια δεν είχα χάσει μέχρι πριν 5 μέρες. Κάθε μέρα βλέπω και ένα gappy νεκρό. Εμεινε μόνο 1. Τα υπόλοιπα ψάρια δείχνουν μια χαρά. Τα guppies δεν θεωρούνται πιο "ανθεκτικά"?
3) Στα φυτά παρατήρησα καφέ κηλίδες στα φύλλα των siamensis. Εκτός από αυτό δείχνουν κανονικά σε χρώμα και μέγεθος.
4) Μου πρότειναν αντί για το σφουγγαράκι που έχει το φίλτρο μου, να βάλω για λίγες μέρες ένα διχτάκι με ενεργό άνθρακα. Να το δοκιμάσω;

Σκυλομετάνοιωσα που έριξα τις ταμπλέτες και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω...
Είναι σίγουρα από τις ταμπλέτες γιατί αμέσως μετά γέμισε φυσαλίδες όλη η επιφάνεια και "πλακώθηκα" σε αλλαγές νερού...
Η ιστορία με ταλαιπωρεί σχεδόν 1 μήνα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01764 seconds with 10 queries