Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 14-02-13, 10:03
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή ειχα τις ιδιες απορίες με σενα και το προσπάθησα πολυ αρκετές μερες, ποτε δεν κατάφερα να κανω 2 θερμάστρες να ανάβουν και να σβήνουν μαζι, απο τι στιγμη που εχεις πανω απο 1 θερμάστρα τοτε η γνωμη μου ειναι οτι ο θερμοστατης(controller) ειναι απαραίτητος. επίσης το καλοκαίρι θα χρειαστείς ανεμηστηρακια η καποιο chiller οποτε παλι θα χρειαστεί controller, αλλιώς θα εχεις της θερμαστες να προσπαθουν να ζεστανουν το νερο που ταυτόχρονα κρυώνει απο τα ανεμιστηρακια.

με λιγα χρήματα μπορεις να παρεις απο την εψεμ, εγω εχω αυτον evk223 οικονομικότερος απο τον eliwell και κάνει ακριβώς το ιδιο πράγμα, άπλα εινια λιγο ποιο περιεργος στον προγραμματισμο του. αν χρειαστείς βοήθεια για το συγκεκριμένο θερμοστάτη στείλε πμ. δες και εδω
δεν καταλαβαίνω το λόγο που πρέπει οι 2 θερμαντήρες να ανάβουν και να σβήνουν ταυτόχρονα, αφού έχουν ο καθένας το δικό του αισθητήρα και μάλλον θα βρίσκονται στα δυο άκρα του ενυδρείου που λογικά κάποια διαφορά θερμοκρασίας θα έχει το νερό. με τον κοντρόλερ λογικό να συγχρονίζονται αφου δουλεύουν με 1 αισθητήρα.

διαφορά στην κατανάλωση με τους 2 τρόπους υπάρχει; το έχει υπολογίσει κάποιος εμπειρικά;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01434 seconds with 11 queries