Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 11-02-13, 12:11
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω παρα πολυ.Να εισαι καλα και εσυ και τα αλλα παιδια που με βοηθησαν.Θα επανελθω γιατι εχω πολλα να μαθω.
-------------------------
Καλησπερα.Επανερχομαι με νεες πληροφοριες και αποριες.
Το ενυδρειο ειναι απο χθες με νερο κανονικα,δουλευει το φιλτρο,εχω φτιαξει θερμοκρασια,εχω ριξει τα απαραιτητα denitrol biotopol(αυτα διαθετω αυτη τη στιγμη)και συνεχιζω να βαζω τα βακτηρια(denitrol)συμφωνα εμ τις οδηγιες.
Τα ψαρακια εξακολουθουν να ειναι στο μεγαλο βαζο.χθες αλλαξα νερο.δεν εχω ταισει εδω και 4 μερες
Σημερα εβαλα και αεροαντλια την οποια εχω τελικα.
Μετρησεις προς το παρων μονο με στικακι και ειναι οι εξης:


N03 mg/l μεταξυ 0 και 10
N02 mg/l μεταξυ 0 και ο,5

gh >7d

KH 6 με 10 d
ph 7.2

Αποριες λοιπον:
1)πως σας φαινονται οι μετρησεις εστω και με στικακι?

2)πρεπει να περιμενω να αγορασω αυριο τεστ αμμωνιας ωστε να βαλω τα ψαρακια?

3)μηπως στο βαζο επειδη ειναι μειωμενη χωρητικοτητα στρεσαρονται απο τη αεροαντλια?

4)ποτε ταιζω?

5)τα πλαστικα διακοσμητικα που ειχα απο πριν να τα βαλω?

6)πετρες θαλασσης που επισης ειχα και ηταν μεσα εδω και 2 χρονια να τις ξαναβαλω?

7)απο φωτισμο να πουμε η να περιμενουμε να μπουν τα ψαρια μεσα?


αυτα προς το παρων...
1.Οι μετρησεις σου φαινονται οκ. Μετρα όμως και NH3/4

2.ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΣ ΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΦΟΥ ΦΕΡΕΙΣ ΤΙΣ ΘΕΡΜΟΚΑΣΙΕΣ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΕΠΙΠΕΔΑ - ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΕΙΧΕΣ ΒΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ 1Η ΣΤΙΓΜΗ.

4.5.6.Διακοσμητικα πλαστικα δεν βάζουμε και ο φωτισμος ειναι το τελευταιο που σε ενδιαφερει τωρα

Διαβασε παλια αρθρα να καταλαβεις τι ειναι το ενυδρειο και πως δουλευει.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, όπως είσαι γεμίζεις το ενυδρείο και βάζεις αντιχλώριο ανάλογο των λίτρων σου. Το νερό να μην είναι παγωμένο, αλλά να φτάσει σταδιακά στους 25. Το λέω σταδιακά γιατί άμα τα έχεις ήδη στο βάζο θα έχουν παγώσει, να μην φάνε κι άλλο σοκ μεγάλης αλλαγής θερμοκρασίας.

Βάλε αγγελία για μπόλι γράφοντας και την περιοχή σου, μην ταΐζεις και ένα ένα θα τα βρούμε.

Το να κάνεις μετρήσεις σε ενυδρείο που τώρα το ξέπλυνες και άλλαξες το νερό και έπλυνες και το φίλτρο δε θα σου δείξουν κάτι ιδιαίτερα χρήσιμο και σίγουρα δεν είναι κρίσιμο αυτή τη στιγμή το αν το pH σου είναι 7,4 ή 7,8 για να τα βγάλεις από το βάζο.
.............................
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yannis : 11-02-13 στις 12:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01713 seconds with 10 queries