Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 05-02-13, 23:03
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

φίλε duca καταρχήν καλώς ηρθες..και τα δικα σου ψαράκια αλλα και του φιλου σου το ενυδρείο ειναι λάθος στημένα...τα χρυσόψαρα ειναι ρυπαρα ψάρια και χρειάζονται το χώρο τους για να μεγαλώσουν...σε όλους οπως καταλαβαίνεις (ειδικα αν δεν εχουν επαφη με το χομπυ) αρεσει η ιδεα ενως ενυδρείου με πιρανχα και τετοια πραματα μεσα αλλα πρακτικα δεν ειναι ετσι...στο ενυδρείο που αναφέρεις...με σωστή διακόσμηση και ενα καλό φιλτρο μπορείς να κρατησεις τα 2 απο τα 3 χρυσόψαρα σου (δεδομένου οτι οταν μεγαλώσουν αρκετα ή θα τα δώσεις η θα παρεις κατι μεγαλύτερο..) και λέω τα 2 απο τα 3 γιατι εκαστο χρυσόψαρο χρειάζεται περιπου 30λιτρα...

επισης ποτε να μην κρίνεις με βάση το μεγεθος καθε ψαριού (πχ ψαρακια των 3 εκατοστών οτι μπαίνουν και σε πολυ μικρες γυαλες)..στην φυση ειναι αλιως οποτε οπως καταλαβαίνεις πρεπει να τους δινουμε τα απαραίτητα...

στο ενυδρείο που σκέφτεσαι να αποκτησεις υπάρχουν πολλες επιλογές...συνηθως εδω στο φόρουμ οι περισσότεροι απο εμας προτιμούμε ενυδρεία βιοτοπικα..που σημαινει αναπαραστάσεις καποιου συγκεκριμένου βιοτόπου (πχ νοτια αμερικη,ταδε παραπόταμος αμαζονίου,κεντρικη αμερική ,μαδαγασκάρη κ.ο.κ)...διαλέγεις 1-2 ψαρια που να ζουν εκει και να εχουν παρόμοιες απαιτήσεις διατήρησης,μερικα ευκολα φυτα (αληθινα) και αναλογα με το περιβάλλον που ζουνε διαλέγεις και τη διακοσμηση..(ξυλα αμμοσ κλπ)...

βεβαια εχεις και την επιλογή ενως κοινωνικου ενυδρείου με 3-4 ψαράκια οπως xiphophorus maculatus ή heleri ,ancistrus sp3 κλπ....

καθε ψαράκι εχει τις δικιες του απαιτησεις και καταγεται απο διαφορετικό γεωγραφικό σημειο οποτε οπως καταλαβαίνεις δεν ειναι σωστό να διαλέγουμε τι θα πάρουμε με βάση το ''ματι''...

οπως σου ειπα..μπορείς να πάρεις το ενυδρειο και μετα με την καθοδήγηση μας (αφου διαβάσεις τα απαραίτητα για τους αρχάριους), να περάσεις μια βολτα απο ενα πετσοπ..να σημειώσεις σε ενα χαρτί τα ψαρια που σου εκαναν εντύπωση και να ερθεις να μας πεις ..και να σε βοηθήσουμε να καταλήξεις..ετσι θα δημιουργήσεις ενα αγχολυτικό και καλαίσθητο-υγιες ενυδρείο που θα το χαίρεσαι πολλες ωρες τη μερα....


ΥΓ καλη αρχη-συνεχεια σε οτι και αν κάνεις

ΥΓ2 πες στο φιλο σου να αρχίσει το διαβασμα γιατι ειναι και αυτουνου λαθος
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ducatista Εμφάνιση μηνυμάτων
το νερο στη γυαλα το αλλαζω καθε 2 μερες.

το ενυδρειο θα μου το δωσει ο φιλος μου των 80 λιτρων επειδη του κανω σερβις τη μηχανη τσαμπα και μου χρωσταει χαρη.

σε αυτο το ενυδρειο τι μπορω να βαλω? αυτα τα χρυσοψαρα που εχω?
αυτος ειχε πολλα ψαρια μεσα μεχρι και καρχαριες μου ειπε
σου εγραψα για τα χρυσόψαρα παραπάνω....

καρχαρίες ειναι ειτε silver shark ειτε pagasius και σε καμια περιπτωση δεν κανουν σε αυτα τα λίτρα....

το νερό καλα κάνεις και το αλλάζεις...
__________________



Tάσος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη platy : 05-02-13 στις 23:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01798 seconds with 11 queries