Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 27-01-13, 04:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τα καταλαβα αυτα. ασε καλα...
1)Γιατι, ειναι πιο τοξικη η αμμωνια στο οξινο?

2)Και γιατι (?) ψαρια που ζουν στο ιδανικο για αυτα περιβαλλον (οξινο), δεν εχουν ισχυρες ανοχες?
1α)
καταρχην γιατι ο κυκλος του αζωτου δεν λειτουργει στο "φουλ" οπως θα λειτουργουσε σε πιο αλκαλικα νερα,

(παραδειγμα σε αυτο -αν και καπως ασχετο με τα ενυδρεια-ειναι και η πολυ καλη διατηρηση ανθρωπινων σωματων,και γενικως διαφορων ευαισθητων υλικων που βρισκονται σε διαφορα μερη απο αρχαιολογους μεσα σε βαλτους κλπ οπου υπαρχει μεγαλη οξυτητα.ενω σε αντιθετες συνθηκες θα ειχανε διατηρηθει σε πολυ χειροτερη κατασταση η δεν θα ειχανε διατηρηθει καθολου.)

λινκ

"pH
The optimum pH range for Nitrosomonas is between 7.8-8.0.
The optimum pH range for Nitrobacter is between 7.3-7.5
Nitrobacter will grow more slowly at the high pH levels typical of marine aquaria and preferred by African Rift Lake Cichlids. Initial high nitrite concentrations may exist. At pH levels below 7.0, Nitrosomonas will grow more slowly and increases in ammonia may become evident. Nitrosomonas growth is inhibited at a pH of 6.5. All nitrification is inhibited if the pH drops to 6.0 or less. Care must be taken to monitor ammonia if the pH begins to drop close to 6.5. At this pH almost all of the ammonia present in the water will be in the mildly toxic, ionized NH3+ state."

και δευτερον γιατι

1β)


Uploaded with ImageShack.us

"How should we interpret these numbers? First, the important numbers to us are total ammonia, since this is measured in our test kits. You will note that less total ammonia can safely be present at higher pH. This is because the percent of toxic un-ionized NH3 increases with pH. However, you will also notice that less concentration of this NH3 can be tolerated at lower pH. "

λινκ


2) δεν εννοω οτι δεν εχουν ισχυρες ανοχες γενικως.μια χαρα ανοχες εχουνε οταν ζουνε σε σωστο νερο με σταθερες συνθηκες.το προβλημα ξεκιναει οταν οι συνθηκες αλλαζουνε για τον αλφα η βητα λογο.πχ,οπως στο πρωτο μου ενυδρειο,που εκανα οτι ναναι

βαζω και το λινκ,που βρηκα τωρα με ενα γρηγορο ψαξιμο,αν και το εχω διαβασει και σε πιο σοβαρες σελιδες.μονο που δεν εχω τα λινκς μου σαυτο τον υπολογιστη τωρα να εβαζα κατι πιο "σοβαρο".το σκεπτικο ειναι το ιδιο παντως.
"Acidity, bacteria, and biological filtration

One little-recognised effect of pH is on bacteria. For the most part, bacteria prefer alkaline pH levels. Very acidic water (where the pH is 5.5 or less) is essentially bacteria-free, and the fishes that live in such conditions are adapted to environments where the water is consequently extremely clean. When moved into less acidic environments where bacteria are more vigourous, the immune systems of such fishes often become overwhelmed and they eventually die from some opportunistic infection. Examples of fishes that demand very acidic waters for this reason can be found among the Apistogramma dwarf cichlids, Sphaerichthys chocolate gouramis, andHemirhamphodon halfbeaks."

τωρα εσενα σπυρο αυτα δε θα σε καλυψουν αλλα τι να σου κανω που δεν εχω τα λινκς με τα αρθρα μαζι μου στο λαπτοπ εδω για να εβαζα κατι πιο επιστημονικο που να εξηγει τι παιζεται.οχι οτι δεν τα ξερεις δηλαδη αλλα τεσπα...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02099 seconds with 11 queries