Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 26-01-13, 14:40
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα καλά σας λόγια. Να εξηγήσω ξανά κάποια πράγματα.

Φυτά
Τα 2-3 κλαδέματα τα έκανα γιατί τα συγκεκριμένα φυτά είχαν πιάσει επιφάνεια και άρχισαν να γυρίζουν σαν την valinseria. Νόμιζα πως αν τα άφηνα έτσι θα τους έκοβα την εκκίνηση μιας και πήραν 5εκ μέσα σε λιγότερο από μια εβδομάδα. Το κακό που παρατήρησα πως έκανα είναι πως αυτά που κλαδεύτηκαν έμειναν εκεί που τα έκοψα ενώ τα κλαδέματα έχουν τον ασταμάτητο. Κοντεύουν να πιάσουν πάλι την επιφάνεια. Μέσα 15 ημέρες από σήμερα μάλλον θα έχουν αρχίσει να διπλώνουν και αυτά.

CO2
Με το CO2 που με ρώτησαν κάποιοι φίλοι. Οι φυσαλίδες είναι σχεδόν 2 το δευτερόλεπτο (1,5 - 2φυσ. / δευτ. περίπου). Προσοχή θέλει σίγουρα και απορώ πως δεν έχω βρει ακόμη τα ψάρια στον αφρό. Στην αρχή που το είχα 2-3φυσ. / δευτ. έπαθα το εξής. Το πρωί μετράω με έκπληξή μου PH 6,4 και το βράδυ 6,8!!! Έκοψα από τότε λιγάκι σε 1,5 - 2φυσ. / δευτ. περίπου αλλά και πάλι μετράω μια διαφορά των 0,3 περίπου πρωί με βράδυ. Έχω παραγγείλει τον PHcontroller και σε καμιά 10αριά μέρες υπολογίζω να τον έχω. Ελπίζω να μην έχει συμβεί στα ψαράκια κάτι μέχρι τότε. Σκεφτόμουν να βάζω για κανα 2-3 ώρες κάθε βράδυ μια αεραντλία μετά το σβήσιμο των φώτων αλλά δεν ξέρω αν θα έκανα καλό ή κακό.

Αλλαγές νερού
Η αλλαγή όπως σας είπα και πιο πάνω ήταν μια και μοναδική. Την έκανα 20% γιατί τα ψαράκια ήταν λίγα και οι μετρήσεις μου πολύ χαμηλές. Δεν ήθελα να διαταράξω το σύστημα και μου αρχίσουν τίποτα άλγες. Τα νιτρικά ήταν μόνο στο 10. Δεν ήθελα να τα μηδενίσω και να κόψω τα φυτά τώρα που προσπαθούν να προσαρμοστούν. Σιγά σιγά, αλλαγή με αλλαγή και καθώς μεγαλώνει η ψαροσύνθεση, θα ανεβάζω και το ποσοστό αλλαγής. Στο 60άρι που το είχα με σχεδόν τα 2/3 από τα φυτά που βλέπετε είχα βρει μια ισορροπία με αλλαγές του 40% - 60%. Και να φανταστείτε πως οι δόσεις που έριχνα ήταν η αναλογία της Seachem κατά 100% για 60 λίτρα!!! Δεν ξέρω ίσως να έσωσε την κατάσταση το excel που έριχνα γιατί είχα DIY CO2 και το βοηθούσα με excel.

Φωτισμός (Κόκκινος)
Την μια ώρα φωτισμό πριν και μετά την περίοδο φωτισμού την έχω βάλει για την ομαλότερη προσαρμογή των ψαριών. Κάτι σαν όταν χαράζει και όταν δύει ο ήλιος. Επειδή όταν άναβαν οι λάμπες στην αρχή άρχιζαν να τρέχουν αριστερά δεξιά για κάποια δευτερόλεπτα και το ίδιο ξαφνιαζόντουσαν όταν έσβηναν σκέφτηκα να κάνω αυτό. Την ιδέα την πήρα από την κύρια φωτοπερίοδο. Παρατήρησα ότι όταν άναβαν ή έσβηναν οι λευκές (18:00 - 22:00) αν και μεγαλύτερων Watt (2X54), αν και πιο έντονου χρώματος (λευκό δεν θυμάμαι Kelvin) τα ψαράκια συνέχιζαν αυτό που έκαναν σαν να μην συνέβαινε τίποτα. Έτσι σκέφτηκα να κάνω κάτι ώστε να καταλαβαίνουν ότι σε λίγο θα έχουν ή δεν θα έχουν αντίστοιχα φωτισμό. Νομίζω πως το πέτυχα. Όντως όταν ανάβουν οι ροζ στις 16:00 το ξάφνιασμά τους είναι πολύ μικρότερο από ότι ήταν πριν. Επίσης ήθελα να σας πω πως κάπου είχα διαβάσει πως το μπλε χρώμα τα στρεσάρει κάπως ενώ το κόκκινο τα χαλαρώνει. Αυτός ήταν και ο ένας λόγος που επέλεξα να βάλω το κόκκινο. Ο δεύτερος λόγος ήταν το ότι νομίζω πως ταίριαζε πιο πολύ στην αυγή και το ηλιοβασίλεμα. Αργότερα λέω να τους βάλω και ένα μπλε για 30 λεπτά με 1 ώρα μετά το κόκκινο (το βράδυ μόνο). Κάτι σαν moonlight. Θα δώ, δεν ξέρω. Προς το παρόν περιμένω το PHcontroller.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01951 seconds with 11 queries