Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 17-01-13, 11:13
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Κλεόβουλε σε ευχαριστώ για τα Links.

Συνεχίζω να διαβάζω αλλά αρχίζω να τσαντίζομαι όσο καταλαβαίνω ότι τα ψάρια μου ταλαιπωρούνται αυτή τη στιγμή λόγω των 130 λίτρων. Σχεδόν έχω διαβάσει ότι άρθρο κυκλοφορεί και το βρίσκεις έυκολα ...σε σχέση με τα πιτσιρίκια μου. Όσο για τις νανοκιχλίδες ...δίκιο έχεις ...είναι Convict Pink.

Από την άλλη δεν το βάζω κάτω .....μέσα στο Σαββατοκύριακο θα δω live το Rio 400 του μέλους που το πουλάει....και προχθές είδα ένα 650 λίτρα (με 10mm κρύσταλλο), παραγγελία-κατασκευή ......άλλου μέλους...... ιδιαίτερα έμπειρου.

Επειδή είναι θέμα δεοντολογίας και μόνο οι ίδιοι έχουν δικαίωμα να το αναφέρουν .....δεν ποστάρω ούτε ονόματα ...ούτε χαρακτηριστικά.
.
.
Μία απορία για όποιον γνωρίζει ....μια και βρίσκω τα λιγότερα στοιχεία από ότι για όλα τα άλλα. Διαβάζω τα παρακάτω για το Synodontis (και άλλα πολλά ανάλογα), αλλά πουθενά δεν έχω βρει αρθογραφία για το αν είναι εφικτή (όχι πως το προτιμάει) η σωστή συμβίωση του με κιχλίδες από Νότια Αμερική και ποιες:

"The Synodontis Eupterus Catfish is also known as the Featherfin Squeaker and is from the rivers and lakes of Africa. The fish‘s habitat is located in Chad, Niger. It is a wide-bodied catfish and is pale in coloration with many black spots. This species is also known as an upside-down catfish, as it will hang in an inverted position. These fish are usually kept singly in aquaria due to their territorial and aggressive nature when they reach maturity, but several can be kept in large, public aquaria.

As a digger, the Synodontis Eupterus Catfish will appreciate a fine sandy bottom with large roots and crevices for hiding places in a tank of 50 gallons or more. Sensitive to nitrates, good water conditions are necessary. It prefers a current in the aquarium. It can be kept as a schooling fish or in a tank with other Synodontis species. The Synodontis Eupterus Catfish may also be maintained with most African Cichlids of similar size."

O λόγος της ερώτησης...προφανής. Εδώ και κάποιους μήνες ζει με 7 μικρότερες Νοτιο-Αμερικάνες (με εξαιρετική σχέση...τις αφήνει να ξαπλώνουν πάνω του ...να τον αγγίζουν...κτλ).....και αρκετά χρόνια μαζί με τον Pleco. Υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει ίδιο ψάρι και να έχει εμπειρία σε θέματα συμβίωσης με άλλα?
__________________
...λίγο δίσκους ...λίγο το μου...... άντε να δούμε...!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01719 seconds with 10 queries