Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 16-01-13, 22:46
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.640
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gallos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν το ενυδρείο είναι ένα άστρωτο 60αρι Nano Cube! (δεν έχουν ανοιχθεί ακόμα ούτε οι συσκευασίες). Σκέφτομαι για στρώσιμο με "μπόλι", ψάρια είτε Gubi, Tetra ή Cardinal, μερικές γαρίδες και ίσως ένα σαλιγκάρι (δεν ξέρω ταιριάζουν.

Οι ερωτήσεις:
1) Δεν έχω πάρει ακόμα το θερμοστάτη μπορώ να το στρώσω μόνο με "μπόλι" και φυτά;μπολι +ΑΜΜΩΝΙΑ και φυτα(Καποια φυτα δεν αντεχουν την αμμωνια οπως το κερατοφυλλο!!!!)θερμοστατη χρειαζεσαι γιατι τα περισοτερα φυτα αναπτυσονται καλυτερα στους 22-25c απο κει και πανω καποια δεν αντεχουν, το ιδιο συμβαινει και με πιο χαμηλες θερμοκρασιες,επισης τα βακτηρια αν δεν κανω λαθος αναπτυσονται καλυτερα σε ψηλες θερμοκρασιες
2) Για να βάλω τα φύτα πρέπει να είναι στρωμένο πρώτα; Οι οδηγίες του ενυδρείου και τα video στο youtube δείχνουν οτι μπορεί να γίνει την ίδια μέρα απλά να έχω ρίξει αντιχλώριοοι περισοτεροι στρωνουν με φυτα μεσα (προσοχη στην δοση αμμωνιας που θα ριχνεις μην τα καψεις)εγω το επομενο στρωσιμο θα το κανω χωρις φυτα μεσα, να εχω την ανεση να ανεβασω θερμοκρασια ,να ριχνω παραπανω αμμωνια,να αντιμετωπισω αλγες κλπ
3) Αν βάλω μόνο τα φυτά χωρίς "μπόλι" πόσο καιρό λέτε να πάρει να στρώσει;20-25 μερες μπορει και παραπανω,θελει υπομονη αυτο το χομπυ αλλιως τρεχεις

Ψάρια λέω να μην βάλω μέχρι να σταθεροποιηθούν τα φυτά. Λέω δλδ κάνα μήνα να το έχω να δουλεύει φυτεμένο.

Γενικά πολλά μπράβο έχετε κάνει φοβερή δουλειά και πραγματικά βρήκα πολλές πληροφορίες στο forum που με έκαναν να καταλάβω πολλά πράγματα.
διαβασε κι εδω

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52490
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01500 seconds with 11 queries