Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 16-01-13, 12:15
Το avatar του χρήστη B.B.'Bear'
B.B.'Bear' Ο χρήστης B.B.'Bear' δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2013
Περιοχή: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Ακολουθώ τις συμβουλές σας........ και δίνω από τις μετρήσεις μου (χθεσινοβραδινές) τα αποτελέσματα των tests και τα ακριβή στοιχεία του ενυδρείου μου:

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ : (100*38*35) / 133 L.
ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ : Με τα νέα δεδομένα 40 ημέρες, στον παλαιό χώρο με την υπάρχουσα βιολογία 7-8 μήνες. (Τα δύο μεγάλα ψάρια Pleco/Synodontis: 5-6 χρόνια).
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): Σταθερά 26,3
ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): Plecostomus 1 (29cm), Synodontis 1 (20,5 cm), Oscar 2 (Albino & Tiger ~ 10cm), Gold Saum 1 (8,5cm), Jaguar 2 (5,5cm), Ροζ Νανοκυχλίδες (δεν ξέρω πιο πολλά) 2 (4,5cm). Σύνολο 9.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: Τα 2/5 ανά 15 Ημέρες
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 12/1/2013
ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορά την ημέρα (Χαπάκια για Pleco & Synodontis), ζωική πρωτείνη (αν το λέω σωστά) για Oscars & Gold Saum, ανά 2-3 ημέρες λίγη σπιρουλίνα που την τρώνε όλα, και λίγο Red Μπιλάκι που την τρώνε οι νανοκιχλίδες (Εν αλλάξ και λίγη κάθε φορά...και προσέχω να μην μένει)
ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Ένταση την ώρα του ταίσματος μεταξύ Pleco και Synodontis....και γενικά μεταξύ τους, παρότι είναι μαζί 5-6 χρόνια. Τα 4 μικρά (jaguars και νάνοκιχλίδες) έχουν 'τσαμπουκάδες' μεταξύ τους ...για τη φωλίτσα που έχουν διαλέξει.

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ

1. ΝΕΡΟ pH: 7,1
KH: 3
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια): Δεν πήρα την τιμή από Pet City. Μου είπαν ελαχιστότατη έως καθόλου. Παρήγγειλα δικά μου Tests
ΝΟ2(νιτρώδη): >7
ΝΟ3(νιτρικά): 0
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: Στις 13/1 σε Pet City και βρήκαν ελαχιστότατη αμμωνία (σχεδόν τίποτα).
ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:

Ο ΄φρέσκος' κυκλοφορητής που αγόρασα είναι JBL Proflow με ένδειξη 570L /H.

Υλικά σε φίλτρο:
- μπλε σφουγγάρι.
- άνθρακα σε σακουλάκι.
- κεραμικά λευκά σε σακουλάκι (σαγρέ κι όχι γυαλιστερά).
- μικρή ποσότητα αντι-αμμωνιακού σε σακουλάκι επίσης.
- υαλοβάμβακας.

Στη διάθεσή σας για σχολιασμό προκειμένου να καταλάβω αν όλα πάνε καλά....μέχρι να καταλήξω στο μεγαλύτερο ενυδρείο που ψάχνω (450-600 Λίτρα).

Ήδη σήμερα - κατά πάσα πιθανότητα - με πήρε μέλος που έχει ένα Juwel Rio 400 (σε εξαιρετική κατάσταση από ότι λέει ...με προίκα) και θα πάω το βράδυ στον Γέρακα για να το δω.

Αν έχετε άποψη και για το συγκεκριμένου 'τύπου' ενυδρείο ((ελπίζω να μην παρεξηγηθεί λόγω της ερώτησης ο φίλος - πωλητής)......τουλάχιστον καλοδεχούμενη.

Ακόμα είμαι Confused (που λέει και το Emoticon .......), για πάρα πολλά πράγματα.

Άμεσα θα προσθέσω photos από τα 9 ψάρια.
__________________
...λίγο δίσκους ...λίγο το μου...... άντε να δούμε...!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02567 seconds with 10 queries