Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 23-12-12, 18:08
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Η εγχείριση πέτυχε ο ασθενής πέθανε....
Τελικά και αφού έπεσε το PH στο 7,8 πήγα στο φιλαράκι τον Στέλιο και πήρα όχι απλά μπόλι αλλά του πήγα ένα (1) λίτρο βιολογικό υλικό και μου έδωσε αντίστοιχη ποσότητα (και παραπάνω) από το φίλτρο του (συγκεκριμένα από το sub του). Ο Στέλιος ήταν σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά και μάλιστα μου είπε πως αυτό δεν λέγεται στρώσιμο αλλά θα έχω αμέσως ένα στρωμένο φίλτρο μια και η ποσότητα αυτή φτάνει για να φιλτράρει 200 λίτρα ενυδρείο .

Με το που το πήρα (μέσα σε νεράκι φυσικά) έφυγα σφαίρα για το σπίτι. Με το που έφτασα πήγα κατευθείαν στο φίλτρο. Έβγαλα τον ενεργό άνθρακα που είχα στο ένα καλάθι και άδειασα όλο το βιολογικό του Στέλιου μαζί με το νερό του. Επειδή το βιολογικό ήταν παραπάνω από όσο χώραγε το πρώτο καλαθάκι, αφαίρεσα λίγο από το δικό μου βιολογικό από τα άλλα δύο καλαθάκια και έβαλα αυτό που περίσσευε (του Στέλιου). Έκλεισα το φίλτρο και το έβαλα εμπρός. Όλα αυτά έγιναν την Παρασκευή το βράδυ. Το Σάββατο το πρωί πήρα μετρήσεις:
NH3/NH4= Άπειρη
NO2= 0
NO3= 0 (απογοήτευση)

Επικοινώνησα με τον Στέλιο και μου επιβεβαίωσε και αυτός πως αυτό δεν είναι καλό. Μου είπε να κάνω αλλαγή νερού να ρίξω την αμμωνία. Έκανα λοιπόν χθες το βράδυ μια αλλαγή 60%.
Σήμερα (Κυριακή) το πρωί πήρα μετρήσεις:
NH3/NH4= Άπειρη
NO2=
0
NO3= 0 (ξανά απογοήτευση)
Έκανα στο καπάκι μια αλλαγή 80% αυτή τη φορά και πήρα ξανά μετρήσεις:
NH3/NH4= 5 (επιτέλους)
NO2= 0
NO3= 0 (απογοήτευση - το έχω συνηθίσει πλέον)

Απ' ότι φαίνεται η βιολογία του Στέλιου πήγε περίπατο....
Το ερώτημα όμως είναι: Τι να έφταιγε που καταστράφηκε η βιολογία;
Οι διαφορές στις συνθήκες του νερού είναι:
Στέλιος
PH=
6,8
Θερμοκρασία= 28
Εγώ
PH= 7,8
Θερμοκρασία= 30
Αυτό που μπορώ να υποψιαστώ μόνο είναι η υπερβολική περιεκτικότητα του νερού σε αμμωνία. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο...

ΥΓ. Η πρώτη φάση των μετρήσεων με τις πέτρες τελείωσε . Μπορείτε να δείτε αποτελέσματα εδώ και αν μπορεί ας με βοηθήσει κάποιος με την επεξήγησή τους.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,26997 seconds with 10 queries