Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 19-12-12, 15:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΙΟΣ 34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο το εχω 3 μηνες και κατι και μου ειπαν οτι χρειαζεται μετα αοι καθε αλλαγη βακτηρια τα οποια τα συμπληρωνω με βαση τον συνολικο ογκο νερου του ενυδρειου 120 λιτρα. Ενα φιλαρακι απο εδω μεσα με χρονια εμπειρια μου ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητα τα βακτηρια, απλα εχω χαθει λιγο και δεν ξερω τι να κανω. Οσον αφορα τωρα τους κατοικους του εχω 8 αρλεκινους μικρους , 1 ξιφοφορο, 1 πλατυ και 1 γκουραμι dwarf.
-------------------------
Η αληθεια ειναι παντως οτι μετα απο μια αλλαγη νερου εχασα δυο ψαρακια στο παρελθον. Δεν ξερω αν φταιει αυτο απλα το αναφερω.

Δεν κανει κακο να βαζεις βακτηρια (αφοσον ηδη τα εχεις κιολας).
Σε νεα ενυδρεια, ιδιως σε χερια αρχαριων, δεν κανουν καθολου κακο. Το αντιθετο.
Βαζε μεχρι να τελειωσουν.
Αυτη ειναι η αποψη μου.

Τα ψαρια τα εχασες απο αλλη αιτια, οχι απο τα βακτηρια.
Καποια στιγμη που θα αποκτησεις εμπειρια και θα εχεις διαβασει αρκετα, θα καταλαβεις και μονος σου ποιο λαθος μπορει να ειχες κανει και τα εχασες.

Κρατα τωρα προληπτικα τις ρουτινες των αρχαριων (αλλαγη καθε εβδομαδα με νερο ιδιας θερμοκρασιας και αργη εισαγωγη του, και αντιχλωριο) και μετρησεις (αμμωνια μηδεν, νιτρωδη μηδεν, νιτρικα μεχρι 20ppm) και ολα θα πανε καλα μεχρι να μελετησεις και τα παραιτερω.

Η συνθεση σου δεν ειναι ιδανικη (εχεις ψαρια σκληρου και μαλακου νερου μαζι).
Κρατα τα ψαρια που μπορεις να τους δωσεις το νερο που μπορεις (προφανως σκληρο αφου δεν ξερεις να επεξεργαζεσαι το νερο ακομα)
Πλατυ και ξιφοφοροι μαζι δεν πρεπει να μπαινουν γιατι υβριδιζουν.
Και θελουν και σωστο αριθμο αρσενικο θηλυκων (3 θηλυκα για καθε ενα αρσενικο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01401 seconds with 11 queries