Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #198  
Παλιά 22-11-12, 23:06
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

καλησπερα επι της ευκαριας...

δεν ειμαι ο εξπερτ απλα απο απορια διαβασα 7 σελιδες με διαφορα ποστ γιατο ενυδρειο σου.

Προσωπικα απο εμπειρια κ μονο , δεν εχω ποτε μονο ενα τεστ. Ειναι καλο να εχεις ενα τεστακι σε χαρτακι (καποιας μαρκας) να παιρνεις μια ενδειξη του "περιπου" κ ταυτοχρονα να εχεις κ τα υγρα (καλο θα ηταν ιδιας μαρκας) για πιο μεγαλη ακριβεια.
με τα χαρτακια μπορει να ειναι δυσκολο να διακρινεις αν τα νιτρικα ειναι 15 ή 20 αλλα αν κανεις τακτικα τεστ κ με την εμπειρια που θα αποκτησεις θα το βλεπεις, απο μυρωδια , απο αλγη απο συμπεριφορα ψαριων κοκ
αν παλι μια ενδειξη εχει παει στο Θεο κ ηρθε , μην αγχωνεσε ομοιως θα παει κ το καημενο το ψαρακι...
παλι καλα που ειναι χρυσοψαρο γιατι αν ηταν κανενας καρχαριας μελανοπτερος θα τον ειχες δει τον κακομοιρο ανασκελα κ θα εχρηζε CPR!
με ενα ενυδρειο 180 (160καθαρο νερο περιπου) μην περιμενεις να δεις νουμερα αμεσως ακομη κ με μπολιασμα...
Το υπερβολικο ταισμα δεν κανει καλο ουτε σε δημιουργια αμμωνιας για το σκοπο που ειχες αλλα ακομη πιο πολυ δεν κανει καθολου καλο σε ενα μοναντερο ψαρακι οπως το χρυσοψαρουλι σου..
αν ηταν αστακος με τοσο φαγητο θα αλαζε ποδια καθε 4 μερες!
καλοριζικο βασικα το ενυδρειο σου κ παντα με χαρες αλλα επειδη απο εργο ηρεμιας εγινε εργο αγχωτικο , δεν το ευχαριστιεσε...
δεν ξερω σε τι επιπεδα εισαι αλλα σε παιδια που τους βοηθησα με αρχικα ενυδρεια , οταν τα τεστ πιανανε κοκκινο... επαιζα με αλλαγες νερου...

λιγοτερους κινδυνους για το ψαρι σου κ την ισοροποια σου στο νερο.
καλα ειναι τα διαφορα χημικα αλλα ειναι για εκτακτες αναγκες κ οχι για στρωσιμο... (προσωπικη μου γνωμη παντα...) Οσο για το νερο , καθε περιοχη εχω το νερακι της... με τα αλατα του κ τα χαρακτηριστικα του.
καλο ειναι να εψαχνες κ νερακι μεγαλο μπουκαλι εμφυαλομενο. Παλια στο Φαληρο οπου κ καταγομαι , η μονο λυση ηταν μισο μισο , βρυσης κ εμφιαλομενο 10λιτρο. το ενα ειχε GH 22 κ το αλλο 8!!!
Τωρα που μενω στην Κυπρο.. ασε... φρικη!
το διαταυτα... ηρεμισε κ χαλαρωσε, μη μου τους κυκλους ταρατε...
ασε το νερακι σου κ μην το παιδευεις γιατι κ εκεινο θα σε παιδεψει.
Καλη συνεχεια σε οτι κανεις κ πανω απο ολα καλα αποτελεσματα
κ δες το ενυδρειο σαν μια 3D τηλεοραση!!!! κατσε κ απολαυσε το
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01571 seconds with 11 queries