Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 19-11-12, 05:48
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Εν μερει θα συμφωνησω μαζι σου διαφωνοντας...

Σαφως και οι συνθηκες που ζουνε μεχρι να πουληθουνε, δεν ειναι και οι καλυτερες. Αλλα στην τελικη, αυτοι την δουλεια τους κανουν, κακως μεν, αλλα δυστηχως το εμποριο ετσι ειναι. Τωρα το αν προσδοκιμο επιβωσης ειναι τα 40 χρονια, αυτο ειλικρινα δεν το ξερω. Και μην παιρνουμε ενα και μοναδικο παραδειγμα στα χρονικα της ανθρωποτητας, που ετυχε να ζησει ενα χρυσοψαρο 43 χρονια (που πολυ αμφιβαλλω για την εγκυροτητα της ειδησης)
Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω και λιγο στο θεμα υπευθυνοτητας. Σαφως και χρειαζεται προσοχη, που κανεις δεν την εχει οταν πρωτοασχολειται, κυριως απο αγνοια. Ε δεν πρεπει να του βαζουμε το...μαχαιρι στο λαιμο. Το αν και κατα ποοσο θα θελησει ή οχι, να ασχοληθει πραγματικα με αυτες τις ψυχουλες, λιγο πολυ δικαιωμα του ειναι. Αν ηταν ετσι, σχεδον κανεις δεν θα πρεπε να εχει κατοικιδιο. Και το φορουμ πιστευω σε αυτο θα πρεπει να συμβαλλει. Στο τι ειναι σωστο για την οσο το δυνατο καλυτερη διατηρηση τους. Κατακριτεος σιγουρα ειναι αυτος, που ενω ρωταει και θελει να μαθει, κανει τελικα του κεφαλιου του. Οχι ομως αυτος που δειχνει ενδιαφερων, που θελει να μαθει, που τελικα θελει να ασχοληθει.
Δυστηχως επικρατει ισως μια αποψη, οτι το να εχεις ψαρια, ποσο μαλλον χρυσοψαρα που ειναι και 'ανθεκτικα' ειναι κατι πολυ ευκολο, τα βαζεις μεσα σε γυαλα, και μονο ταισμα θελουν και οποτε το θυμασαι αλλαζεις και το νερο. Πολλοι την πατανε ετσι. Σε αυτο φυσικα μεγαλο μεριδιο ευθυνης εχουν οι εμποροι, που πιστευω οτι δεν ασχολουνται και πολυ, γιατι αλλιως δεν θα πουλουσαν, ακριβως λογω του οτι τα ψαρια, θελουν και γνωσεις και...χρημα. Θυμαμαι χαρακτηριστικα, οταν ειχα παει να αγορασω το ενυδρειο, ηταν μια κυρια και ηθελα ενα ψαρακι για τον μικρο της, και κοιτουσε τα χρυσοψαρα και ρωτουσε ποσο εχουν. Ειμαι σιγουρος οτι θα εφυγε με ενα απο αυτα, το οποιο θα κατεληξε ή σε γυαλα ή στην καλυτερη σε κανα 20 λιτρο ενυδρειο. Γιατι αν καθοταν ο πωλητης να εξηγησει τι και πως, δεν θα του εφτανε ουτε ολοκληρη η μερα, και ειδικα αν ελεγε και ποσο κοστιζουν αυτα που ειναι τουλαχιστον απαταιτητα, τοτε πολυ απλα δεν θα πουλουσε. Καπως ετσι την 'πατησα' κι εγω. Κι λεω την πατησα, γιατι ενω στην αρχη ακουγα οτι δεν θελει και πολλα ενα σωστο ενυδρειο, εχω φτασει να εχω ξοδεψει ενα σεβαστο ποσο, εστω και με καποιες περιτες αγορες, που παρ' ολα αυτα εμενα μ αρεσει και θα το συνεχισω (φτανει να το...στρωσω πρωτα χαχα! )
Οσο για το στησιμο ενος σωστου ενυδρειου, θεωρω οτι εχει εξοδα αλλα και αυτο παλι ειναι συναρτηση πολλων παραγοντων
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01696 seconds with 11 queries