Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 17-11-12, 16:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Macy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν ξανακάνω τις μετρήσεις στο ενυδρείο μου κ είναι καλές, (το ενύδρείο μου φαντάζομαι πως είναι στρωμένο, τ λειτουργώ ένα χρόνο, κ την τελευταία φορά που έκανα τις μετήσεις με τα χαρτάκια μιας χρήσης πριν ένα μήνα, ήταν όλα σε φυσιολογικά επίπεδα)
αν λειτουργει ενα χρονο τοτε ειναι στρωμενο (βεβαια το κακο ειναι πως εστρωσε με το ψαρι αλλα τωρα οτι ζημεια του εχει γινει εγινε, ετσι κι αλλιως ειναι μη αναστρεψιμη οποτε δεν ασχολουμαστε μ αυτο)
Τα χαρτακια οτι θελουν δειχνουν, να μην τα εμπιστευεσαι. Μονο υγρα τεστ ειναι οκ

Παράθεση:
απλά βάζω το παλιό νερό στο καινούργιο ενυδρείο; Και έτσι γίνεται η μεταφορά με το μπόλι;
βρρωμια απο το φιλτρο στο φιλτρο σου οχι νερο. (η καλυτερα ολοκληρο το φιλτρο. Αν παρεις πχ ενα καλο εξωτερικο μπορεις μεσα στα υλικα του να βαλεις και ολα τα υλικα του δικου σου)
Παράθεση:
Μ έδειξαν ένα μπουκαλάκι μικρο 10€ με ζωντανά βακτήρια μου είπαν, και υπέθεσα πως αυτό ήταν τ μπόλι.
παραμυθια της χαλιμας ειναι αυτα, μην πεταξεις τα λεφτα σου για κατι τετοιο
Παράθεση:
Μα αν οι μετρήσεις μου είναι καλές τότε, απλά βάζω από το μπόλι του παλιού ενυδρείου ε;
σωστο

Παράθεση:
Ακόμα τι φίλτρο πρέπει ν έχει ένα ενυδρείο 70 λίτρων;

Μου έδειξαν ένα ενυδρείο με ενσωματομένο φίλτρο, μα δεν είχε άνθρακα μέσα, ήταν απλά σφουγγάρια. Αυτό είναι φυσιολογικό; Κανονικά με άνθρακα δε πρέπει να ναι;
Ανθρακας μπαινει μονο μετα απο θεραπειες για να μαζεψει τα φαρμακα που απομενουν.
Ουτε το σφουγκαρι μονο του ειναι σοβαρο υλικο.
Τα φιλτρα πρεπει να εχουν μηχανικη φιλτρανση και βιολογικη.
Τωρα αν το ενυδρειο σου ειναι νταμαρι δεν ξερω αν ειναι καλυτερα να εχει και χημικη (τον ανθρακα που λες) αλλα δε νομιζω να χρειαζεται.
Αν ειναι φυτεμενο εννωειται πως δε θελει ανθρακα.
Τεσπα, καλα φιλτρα ειναι τα εξωτερικα φιλτρα.
70 λιτρα για χρυσοψαρα ειναι μικρο, εχεις σκοπο καθε τοσο να αγοραζεις νεο ενυδρειο οσο μεγαλωνουν?

Παράθεση:
Επίσης το Melafix και το Primafix δε το βρίσκω σε κανένα pet shop.
δεν εχω δει πετσοπ που να μην εχει, εκτος απο αυτα που δεν εχουν ενυδριακα προιοντα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01661 seconds with 11 queries