Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #169  
Παλιά 16-11-12, 08:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα με το μπολι, εχω 3x3 αποτυχημενες προσπαθειες...οποτε δεν εχω να προσθεσω κατι περι αυτου.
Να εχω κατι που σκοτωνει τα βακτηρια...; Δεν παιζει κατι τετοιο. Πετρες-ξυλα κι χαλικι εχω. Αν τα σκοτωνε, τοτε το ψαρακι που ηταν μεσα δεν θα την ειχε ακουσει;
Θερμοκρασια στους ποσους βαθμους να το εχω; Τωρα αν δεν παιζει πολυ ρολο, να βγαλω το θερμαντηρα, μην καιω αδικα ρευμα
Τα 30ml αμμωνιας φτανουν ή μηπως να ριξω κι αλλο;
Τα ξυλα κλπ δεν σκοτωνουν τη βιολογια.
Κατι εγινε λαθος προφανως.
Το μπολι ειναι η καλυτερη και ταχυτερη μεθοδος στρωσιματος.

Δεν εχεις διαβασει μαλλον για τους παραγοντες που επηρεαζουν (εως και αφανιζουν τη βιολογια).
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933
Ουσιαστικα τα βακτηρια επηρεαζονται κι αυτα οπως και τα ψαρια απο πεχα θερμοκρασια τοξικα αποτομες αλλαγες συνθηκων κλπ.
Αν παρεις υλικο απο νερο με θερμοκρασια 27 και το βαλεις αποτομα σε 21, θα χασεις πολυ ή και ολη τη βιολογια, και νομιζω καπου πιο πανω διαβασα οτι τωρα ανεβασες τη θερμοκρασια στους 26-27. Πριν ηταν πολυ πιο χαμηλα.
Την επομενη φορα που θα μπολιασεις προσεξε αυτα που γραφω στο αρθρο και για σιγουρια μετεφερε και πολυ νερο μαζι με τα υλικα, ετσι ωστε να γινει μιξη των δυο νερων (νερο ενυδρειου σου - νερο ενυδρειου δοτη) και ετσι να μην αλλαξουν πολυ οι παραμετροι του νερου.
Θυμησου, οι αποτομες αλλαγες παραμετρων ειναι απο τους πιο σημαντικους παραγοντες που επηρεαζουν τη βιολογια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01516 seconds with 10 queries