Θέμα: 250 Λτ + 80λτ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 11-11-12, 01:25
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ανδρεας νικολαου Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν έχω reverse osmosis αλλα προετοιμάζω το νερό οπως ανάφερα πιο πάνω. κάνω 20 λτ αλλαγή νερού κάθε μήνα και προσθέτο 4λτ νερού κάθε 3 μέρες λόγο εξάτμισης. βρίκα να αγοράζω 20λτ νερου αντ.σμοσις προς 5 ευρω. θα το αγοράζω που θα κάνω αλλαγές νερού αλλά δεν θα τα καταφέρνω να αγοράζω κάθε 3 μέρες 4 λτ για πρόσθεση. ταίζω formula one and formula two marine pellet της ocean nutrition μία φορά την ημέρα. δύο φορές την εβδομάδα ταίζω αλεσμένα μαλάκια. στο sump μου έχω στο πρώτο χώρισμα έχω filterwatte της produc απο πάνω και κάτω πράσινο σφουγγάρι. στο δευτερο χώρισμα έχω μπλέ σφογγάρι από κάτω και πιο πάνω πράσινες ίνεσ της sera.Στο τριτο χώρισμα έχω siporax της sera, biobols και κάποια άλλα κεραμικά. στο τέταρτο χωρισμα έχω mangroove seeds. Στην υπερχιληση από πάνω έχω filterwatte της produc και απο κάτω μπλε σφογγάρι.
ζωντανά έχω ένα blue tang που ισος βοηθά. τέλος του μήνα θα αγόράσω και 4 turbosnails. μου είπαν ότι θα βοηθήσουν. επίσης μου πρότειναν ένα sailfin tang,αλλα φοβάμε μηπως βαριφωρτώσω την γιάλλα καθώς επίσης και αστεριες. μετρώ με τεστ κιτς της sera, po4, ph, no2,no3,nh3 nh4. έιχα βάλει και renew phosphate free carbon substitute tis seachem αλλά το αφαίρεσα γιατί πέρασαν τρεις μήνες.
η όσμωση είναι πλέον πολύ φτηνή http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29858 και δεν υπάρχει λόγος να μην βάλεις θα απαλλάξει το νερό σου από επιβλαβείς ουσίες που είναι τροφή για τις άλγες , βαρέα μέταλλα κτλ , ακόμα δεν είδα να αναφέρεις την ύπαρξη σκίμμερ , αν δεν έχεις θα πρέπει να πάρεις ένα και να είναι και καλό ή επειδή βλέπω πως έχεις βάλει μαγκρόβια ίσως θα σε ενδιέφερε η κατασκευή ενός ats algea turf scrabberBORKED
στην συνέχεια θα πρέπει σταδιακά να αρχίσεις να αφαιρείς όλα τα σφουγγάρια , μπαμπάκια και όλα τα βιολογικά υλικά και να μείνει μόνο ο βράχος και η άμμος υπεύθυνοι για την βιολογική φίλτρανση , την τροφή από μαλάκια που έχεις φτιάξει πρέπει να την σταματήσεις γιατί εκτός του ότι ανεβάζει τα φωσφορικά στο θεό δεν είναι και ότι καλύτερο για ένα αλγοφάγο ψάρι όπως είναι το bluetang ..μπορείς να την αντικαταστήσεις με φύλο νόρι . Αν θέλεις πες μου σε παρακαλώ πόσο ακριβώς είναι οι μετρήσεις σου , ακόμα θα πρέπει να προσθέσεις αντιφώσφορο http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1715 και άνθρακα http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29785 ,τέλος θα πρέπει οι αλλαγές σου να είναι πιο συχνές με καλό αλάτι και νερό
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01796 seconds with 11 queries