Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 28-10-12, 23:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειναι ολα τα ενυδρεια ιδια και δεν λειτουργουν το ιδιο οι επιλογες αυτες.
Αν τα παρουμε ενα ενα, θα δουμε οτι υπαρχουν λαθη σε παραμετρους. Πχ το ζεμπρα δεν ζει σε 15 θερμοκρασια, αλλα 22-26. Κατω απο τους 22 θα αρχισει να πεφτει η ενεργητικοτητα του και στους 18-20 θα καβουκωθει. Πιο κατω δεν εχω δοκιμασει ποσο θζ αντεξουν και για ποσο καιρο.
Επισης διαβαζω για σαλιγκαρια που ζουν σε πεχα 6-7 και δινονται ως συμβατα με ψαρια (χρυσοψαρα) που ζουν σε αλκαλικο νερο.

Τα χρυσοψαρα υποτιθεται οτι τα εχουμε σε ενυδρειο κρυου νερου που φτανει και κατω απο 18 το χειμωνα. (δεν εμπλεκω για εμφανεις λογους θερμοκρασιων τις λιμνες).
Στο δικο μου εφτασε 14 περσι το χειμωνα.
Τα απλ τα παιξανε κατω απο τους 20 και τα εβαλα σε τροπικο ενυδρειο.
Το ιδιο και τα ζεμπρα που εχω τωρα και θα βγαλω μολις κρυωσει ο καιρος,
Τα μικρα σε μεγεθος τρωγωνται.
Τα limnea μακρυα κι αγαπημενοι.
Αααα τα απλ εκτος του κρυου, τα εβλεπα και στις ζεστες μαζεμενα (συγκριτικα με τη συμπεριφορα τους σε αλλα ενυδρεια μου). Μαλλον ρα ταραζανε στο τσιμπημα και ειχαν φοβηθει.

Για τις γαριδες δεν λεω κατι. Οι θερμοκρασιες που ζουν τα λεει μονη της.

Αν ειχαμε καδο ανακυκλωσης θα ηταν απο τα προτεινωμενα θεματα το παρον, απο μενα τουλαχιστον.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01325 seconds with 11 queries