Θέμα: CO2 SYSTEM
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 24-10-12, 16:47
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Λοιπον μιας και γραφω απο το λαπτοπ,θα σας δειξω τι εννοω.Καταρχην οσα χρονια εχω ενυδρειο,παντα ειχα την αρρωστια με τα φυτεμενα.Πριν καποια χρονια που αγορασα μπουκαλα και μανομετρα,αρχισα να ψαχνομαι για την διαχυση του αεριου.Θα σας πω οτι εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα(σκαλες,κεραμικα,μπιμπερο,με εξωτερικο φιλτρο κτλ).Λοιπον σκαλες,κεραμικα για μενα δεν δουλευουν.Καποια στιγμη εφαρμοσα την diy διαχυση του Γιωργου(halvas)που δειχνει εδω
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/co2c.htm
Σωστοτερη διαχυση απο αλλους τροπους,αλλα ειχε μειονεκτηματα.Το κυριοτερο ηταν οτι μαζευοταν αρκετο διοξειδιο μεσα στο μπιμπερο αφου η εισαγωγη του co2 γινοτανε μεσα στο μπιμπερο,το οποιο ουσιαστικα πηγαινε χαμενο.Αργοτερα δοκιμασα να βαλω το co2 την εισαγωγη του μικρου φιλτρου που χρησιμοποιουσα για την διαχυση καταργοντας το μπιμπερο.Η εικονα γνωστη για καποιους που το δοκιμασαν.Ενα ενυδρειο σαν γκαζοζα.Και ενω φαινομενικα εδειχνε οτι το διοξειδιο πηγαινε παντου,οι μετρησεις δεν επιβεβαιωναν οτι εκανε σωστη δουλεια(αφηστε που δεν μου αρεσε σαν θεαμα το ενυδρειο-γκαζοζα).Ετσι σκεφτηκα να χρησιμοποιησω το φιλτρακι με το διοξειδιο,προσθετωντας στην εξαγωγη του φιλτρου μια σκουπα βυθου της sera την οποια ειχα και δεν χρησιμοποιουσα,προκειμενου οι φυσαλιδες να συνεχισουν να διασπωνται μετα το φιλτρο.(παρακατω φωτο).Ανοιξα και μια μικρη τρυπα στην σκουπα και προσαρμοσα ενα σωληνακι ετσι ωστε οταν πεφτει η ροη του φιλτρου(γιατι αφου το εχω που το εχω να δουλευει του εχω και βιολογικο υλικο και σφουγγαρι) και μαζευει αεριο πανω να φευγει και να πηγαινει στην εισαγωγη του εξωτερικου φιλτρου και να διασπαται και αυτο(οσο μπορει).Το αποτελεσμα ηταν να μην εχω πλεον ενυδρειο γκαζοζα και το πιο σημαντικο ηταν οτι με την ιδια ποσοτητα διοξειδιου,το ph μου επεσε στο 6,5 απο το 7,5 γεγονος που πιστοποιει την αποτελεσματικοτητα αυτου του τροπου διαχυσης(περα απο την εμφανη επιδραση στα φυτα μου).Τωρα οσο για την εμφανιση της κουμουτσας ολα ειναι υποκειμενικα.Μπορει ευκολα να καλυφθει με μια ριζα ή φυτα ή να αντικαταστησετε την σκουπα(στην δικια μου περιπτωση)με γυαλινο χημικο δοκιμαστηριο το οποιο ειναι πιο ομορφο.Εδω ειναι το λινκ με τον γυαλινο διαχυτηρα του Δημητρη(aquaman)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44549
και παρακατω 2 φωτο απο το δικο μου(πως φαινεται απο μπροστα και πως απο το πλαι.)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0729.jpg
Εμφανίσεις:  332
Μέγεθος:  50,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0730.jpg
Εμφανίσεις:  360
Μέγεθος:  59,8 KB  
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01860 seconds with 12 queries