Θέμα: CO2 SYSTEM
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 23-10-12, 22:45
Το avatar του χρήστη joe
joe Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: sparti
Μηνύματα: 62
Send a message via Skype™ to joe
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπική μου άποψη.
  1. Η διάχυση να γίνεται με τη βοήθεια ενός εσωτερικού μικρού (όσο πιο μικρού μπορείς να βρεις) φίλτρου.
  2. Βαλβίδα ανεπίστροφη χρειάζεται για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
  3. Μετρητής φυσαλίδων χρειάζεται για να μπορείς να ρυθμίσεις την παροχή ειδικά αν η διάχυση γίνεται με εσωτερικό φίλτρο όπου δεν θα μπορείς να δεις πουθενά πόσο ρίχνεις μέσα.
Τέλος με τη σειρά μου θέλω να κάνω και εγώ μια ερώτηση γιατί δεν το έχω καταλάβει καλά. Η ειδική βαλβίδα που λες (αυτή που ρυθμίζεις την ποσότητα του CO2) που ακριβώς είναι στο δικό σου σύστημα;
-------------------------
Μια διευκρίνιση για το εσωτερικό φίλτρο. Να κοιτάξεις το φίλτρο να το βάλεις όσο πιο χαμηλά γίνεται. Όσο πιο χαμηλά γίνεται η διάχυση (οι φυσαλίδες να έχουν περισσότερο δρόμο μέχρι την επιφάνεια) τόσο καλύτερα. Υπάρχει περίπτωση η διάχυση με το εσωτερικό φίλτρο να αγγίζει το απόλυτο. Σε αυτή την περίπτωση οι φυσαλίδες που θα βλέπεις θα είναι ελάχιστες και πάρα μα πάρα πολύ μικρές (ίσα που θα τις βλέπεις - θα αναρωτιέσαι μάλιστα αν είναι φυσαλίδες ή πολύ μικρά σκουπιδάκια).
η ειδικη βαλβιδα ειναι η νικελ που φενετε.δεν ξερω αν λεγετε ετσι απλα αυτη εννοω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένα δεν χρειάζεσαι ούτε μετρητή φυσαλιδων.Βάλε το σωληνάκι μέσα στο νερό,και ρυθμίσε πόσες φυσαλίδες θέλεις.Μετά μπορείς να το βάλεις όπου θες για να κανείς διάχυση(το φίλτρο είναι η καλύτερη λύση από πλευράς διάχυσης και περνει και βελτίωση,αλλά άλλη στιγμή αυτό γιατί γράφω από κινητό).Τα μανομετρα είναι από τα καλύτερα(έχω τα ίδια χρόνια τώρα).Στα δικά μου το ένα λέει από 60-70(ανάλογα την θερμοκρασία του περιβάλλοντος)και το άλλο μέχρι 1.Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι γιατί βγάλατε την βελονοειδη βαλβίδα από την θέση της και την βάλατε μετά την ηλεκτρομαγνητική;Την ιδια δουλειά θα έκανε και δεν θα είχες πειράξει τα μανομετρα.Πάντως αν έχεις σκοπό για φουλ φυτεμένο,καλύτερα να προμηθευτείς μεγαλύτερη μπουκάλα γιατί θα αδειάζει σχετικά γρήγορα.Όπως και να έχει καλή συνέχεια.
Οσο για την βελονοειδη Γιαννη ειναι γιατι πολυ απλα δεν ξεραμε,θες να πεις οτι το σωστο ειναι να την τοποθετησω πανω στα μανομετρα?αν ναι δεν υπαρχει προβλημα θα γινει,τωρα οσο αναφορα αυτα με τις ενδειξεις που γραφω στο αρχικο ποστ με εχετε αφησει με ερωτηματικα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη joe : 23-10-12 στις 22:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01704 seconds with 11 queries