Θέμα: CO2 SYSTEM
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-10-12, 20:59
Το avatar του χρήστη joe
joe Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: sparti
Μηνύματα: 62
Send a message via Skype™ to joe
Προεπιλογή CO2 SYSTEM

καλησπερα σε ολους.Το σαββατοκυριακο θα ανεβω αθηνα να αγορασω ενα ενυδρειο που πουλαει ενας φιλος.(400 λιτρα)επιτελους θα ξαναγυρισω στο αγαπημενο μου χομπι.βεβαια το ενυδρειο δεν θα στησει αμεσως αλλα σιγα,σιγα.Ετσι κατεβασα μερικα πραγματα απο το παταρι και ενα απο αυτα ειναι το co2.Η 2κιλη μπουκαλα,μανομετρα και ειδική βαλβίδα ρύθμισης τα ειχα παρει απο καποια αγγελια στο φορουμ.Την ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα την ειχα παρει εγω και με την βοηθεια ενος φιλου μου ψυκτικου την βαλαμε.Τωρα θα ηθελα την βοηθεια σας για την λειτουργεια αυτης καθως και καποιες συμβουλες.αρχιζω και με διορθωνετε.Ανοιγουμε την κοκκινη βανα της φιαλης(τερμα?)Η ενδειξη του επανω μανομετρου(0-250bar)μας δειχνει ποσο εχει μεσα η φιαλη(σωστα?)Στην συνεχειαανοιγουμε την μαυρη βανα.(ποσο πρεπει να την ανοιξουμε?ποσα bar πρεπει να δειξει το κατω μανομετρο?(0-6 bar)τελος την ειδικη βαλβιδα την ανοιγουμε αναλογα με τις φυσσαλιδες που χρειαζομαστε(σωστα?)
Δεν υπαρχει αντεπιστροφη βαλβιδα(χρειαζεται στην περιπτωση που τελειωσει η μπουκαλα για να μην κανει αναροφηση νερου απο το ενυδρειο μας?χρειαζεται η αντεπιστροφη? γιατι εχω ακουσει διαφορα)
Δεν υπαρχει Bubble counter(χρειαζεται?)
Η μπουκαλα καθε ποτε θελει αναγομοση?εγω την ειχα χρησιμοποιησει μερικους μηνες,αλλα δεν γνωριζω ποσο ο πρωην κατοχος της.οι φυαλες αυτες σε ποια περιπτωση μπορει να σκασουν?Γιατι το co2 απο οσο ξερω δεν ειναι ευλεκτο?Αρα εχει σχεση με την πιεση?
Η ηλεκτοβανα δουλευε με χρονοδιακοπτη και ο τροπος διαχυσης ηταν με ελαφροπετρα(εαν λεγετε ετσι)της tetratec(ειναι ο σωστος τροπος?)
μετα απο της 8.000 ερωτησεις παραθετω και τις φωτογραφιες
Μην βριζετε,μην βαρατε






Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01669 seconds with 11 queries