Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 23-10-12, 15:13
Pallios Ο χρήστης Pallios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Γαριδοενυδρείο με φυτά- Ζητάω συμβουλές - Παρατηρήσεις

Έχω ένα ενυδρείο που δουλεύει εδώ και 2 χρόνια αποκλειστηκά με γκάπεις και ξαφνικά αποφάσισα να το μετατρέψω σε ενυδρείο με red cherry και ελάχιστα νεογέννητα γκάπεις. Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα με χαμηλό φωτισμό 10w και με χαμηλά νιτρικά μετά την τελευταία αλλαγή νερού περίπου 15. Έχω προσθέσει 2 μικρές ανούμπιες και μια μεγάλη καθώς και 12 μεγάλες marimo balls. Επίσης έχω βάλει μια μεγάλη ρίζα και παράγγειλά από το ebay 3 baboo (σαν σωληνάκια) επενδυμένα με java moss. Δεν έχω υπόστρωμα στο ενυδρείο απλά ένα είδος χαλικιού 0,5cm και ένα είδος πολύ λεπτό σαν άμμος εννοείτε ενυδρειακά και τα δύο. Θα έχω προβλήματα με άλγες; πρέπει να προσέξω κάτι; σίγουρα έχω λάθη και θα σας παρακαλούσα να μου τα επισημάντε; Για λίπασμα χρησιμοποιώ το daydrops της sera αλλά αυτό είναι για τα φυτά που έχουν εναέριες ρίζες όχι φυτεμένες στο νερό όπως ανούμπιες και μάριμο. Επειδή σκοπεύω να προσθέσω και egeria densa και εχινόδορο τί λίπασμα για το υπόστρωμα να χρησιμοποιήσω; Ξέχασα να πω ότι δεν χρησιμοποιώ CO2 οπόταν είναι low light- low tech ενυδρείο.
Για την ώρα το ενυδρείο έχει μέσα 15 γκάπεις μεγάλα και πολλά νεογέννητα και σε καμιά εβδομάδα θα βγάλω τα μεγάλα και θα προσθέσω καμιά δεκαριά γαρίδες.
Συγνώμη για το ακατάστατο κείμενο είναι λόγο πίεσης χρόνου.
Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις-υποδείξεις είναι ευπροσδεκτές;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01430 seconds with 11 queries