Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 05-10-12, 10:03
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
1. Ποιον θηρευτή έχεις επιλέξει για τα συγκεκριμένα σαλιγκάρια?
2. Όταν λες χώνονται στον βυθό, εννοείς ότι φέρνουν τα πάνω κάτω ή απλά ανακατεύουν επιφανειακά τον βυθό?
3. Με τα apple snail, έχω προσωπική εμπειρία...δεν ξέρω αν προσφέρουν έστω και το ελάχιστο!!! Εννοώ πως εκτός από βόλτες, κάνουν τπτ άλλο???
1. Για θηρευτή με κλειστά μάτια Anentome Helena σαλιγκάρι. Στο μεγάλο ενυδρείο έχω και botia locahata αλλά είναι υπερκινητικά και δεν είναι για φυτεμένο αφού σκάβουν και στρεσάρουν και τα υπόλοιπα είδη
2.Είναι σαν σφήνες. Αν έχεις ψηλό βυθό παίζει να μην τα δεις καθόλου μέχρι να γίνουν εκατοντάδες. Αλλά αν παραταϊζεις ή έχεις προβλήματα νερού τότε παίζει να βγουν διαδήλωση στα τζάμια σου...
3. Τα apple εκτός του ότι είναι όμορφα και βγάζουν το σώμα τους έξω από το κέλυφος (σε σχέση ας πούμε με τα nerita) δε μου κάνουν και μένα δουλειά... Αντίθετα τα nerita καταβροχθίζουν και την καφέ και την πράσινη άλγη και αισθητικά είναι πολύ όμορφα αλλά και μικρότερα από τα apple... Το μόνο αρνητικό είναι ότι άμα σου κάτσει θηλυκό τότε θα σου γεμίσει κάθε σκληρή επιφάνεια του ενυδρείου με αυγουλάκια τα οποία δε σκάνε (μην περιμένεις μωράκια, θέλουν υφάλμυρο) και αφαιρούνται πάρα πολύ δύσκολα...

Τέλος αν έχεις άλγη μπορείς να ρίξεις και Ramshorn αλλά αν τη φάνε όλη τότε παίζει να την πέσουν και στα φυτάκια σου... Physa έχω στο γαριδάδικο και είναι πανέμορφα αλλά ακόμα δεν έχω δει να καθαρίζουν τίποτα... Επίσης έχω και ένα Lymnaea το οποίο είναι πανέμορφο αλλά επικίνδυνο για την πρασινάδα σου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01517 seconds with 11 queries