Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 05-10-12, 09:34
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα physa και τα melanoides είναι συνηθισμένοι λαθρεπιβάτες, έχω και από τα 2, δεν λερώνουν πολύ και δεν τρώνε υγιή φυτά. Το μόνο τους πρόβλημα είναι ότι αναπαράγονται με εξαιρετικά γρήγορους ρυθμούς και χρειάζεσαι κάποιον θηρευτή τους να κρατάει την ισορροπία. Στα melanoides δίνω ένα συν, γιατί χώνονται στο βυθό. Έτσι σου ανακατεύουν το βυθό, αποτρέποντας τη δημιουργία αναερόβιων περιοχών που μπορεί να δημιουργηθούν τοξικά για τα ψάρια αέρια και καταναλώνουν τα υπολείμματα τροφής που χώνονται ανάμεσα στο υπόστρωμα, και επιπλέον δραστηριοποιούνται κυρίως νυχτερινές ώρες, οπότε δε σε επηρεάζουν αισθητικά. Τα apple τα προσθέτεις κατ'επιλογή, λερώνουν πολύ αλλά κι αυτά δεν τρώνε φυτά. Είναι όμως όμορφα. Neritina δεν έτυχε ποτέ να πετύχω.
Ξεκινάω τις απορίες
1. Ποιον θηρευτή έχεις επιλέξει για τα συγκεκριμένα σαλιγκάρια?
2. Όταν λες χώνονται στον βυθό, εννοείς ότι φέρνουν τα πάνω κάτω ή απλά ανακατεύουν επιφανειακά τον βυθό?
3. Με τα apple snail, έχω προσωπική εμπειρία...δεν ξέρω αν προσφέρουν έστω και το ελάχιστο!!! Εννοώ πως εκτός από βόλτες, κάνουν τπτ άλλο???

(thanks για τις απαντήσεις!)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01326 seconds with 11 queries