Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 29-09-12, 00:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xapns Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να σας πω ρε παιδιά;Έχω σκάσει...
Πως γίνεται το φίλτρο να είναι άστρωτο την στιγμή που τρέχει 2 χρόνια τώρα ασταμάτητα;;;
καλη ερωτηση,αλλα επισης πως γινεται χωρις αλλαγες και πολλα φυτα να εχεις μηδεν νιτρικα?η τα τεστ σου εχουν προβλημα,η δεν μετρας σωστα η υπαρχει προβλημα με το φιλτρο σου(κυκλο αζωτου).αν τα νιτρικα ειναι πολυ ψηλα,μπορει το θεμα σου να ξεκιναει αποκει,η να μεγαλωνει το προβλημα.χωρις σιγουρη μετρηση δε γινεται να σου πει κανεις κατι παραπανω...

Kotsos το καθαρίζω με νερό από το ενυδρείο,βγάζω νερό σε κουβά,
ξεπλένω τα σφουγγάρια και το υλικό που έχω βάλει στην μέση
(δεν ξέρω πως λέγεται,είναι σαν μακαρονάκι κοφτό )
καθαρίζω τις σωληνώσεις με βουρτσάκι που περνάω από μέσα
και ξεβγάζω πάντα με νερό ενυδρείου.
αυτο το ξεπλυμα στο φιλτρο που λες καθε ποτε το εκανες?ποσο συχνα?το βιολογικο υλικο(μακαρονι)αλλα και τα υπολοιπα υλικα τα ξεπλενες και καθαριζανε τελειως?

Και βασικά έχω καιρό να το καθαρίσω,να φταίει αυτό;;;Η ροή είναι καλή...

Τα τεστ υπάρχει περίπτωση να χαλάνε;Να λήγουν;
Πάντως έψαξα και δεν βρήκα ημερομηνία λήξης...
ναι ληγουνε κανονικα και πρεπει να εχουνε ημερ.παραγωγης/ληξης γραμμενη πανω τους.αν δεν εχουνε υπαρχει μια πιθανοτητα(κιας ακουγεται κ τραβηγμενο)να τα αγορασες και ληγμενα.

Γιώργο όπως είπα και στο πρώτο ποστ,χρησιμοποίησα κουβάδες που ήταν λίγο σκονισμένοι
από την προηγούμενη φορά που τους χρησιμοποίησα και τους ξέβγαλα μόνο.
Οπότε υπέθεσα ότι μπορεί κάποιο μικρόβιο να υπήρχε και να έγινε όλο αυτό.
δε νομιζω να ειχε να κανει αυτο.

Όλα αυτά έγιναν μετά την μετακίνηση του ενυδρείου,
μέχρι τότε με το pH στο 4 δεν υπήρχε πρόβλημα,απλά νόμιζα ότι με τόσο χαμηλό pH
μπορεί να πάθαιναν τίποτα τα ψάρια και είπα να αρχίσω να ανεβάζω το pH.
Δεν πίστευα όμως ότι με τόσο νερό που έριξα θα ανέβαινε τόσο πολύ.

για αυτο σου απαντησαμε ολοι παραπανω.
αν μετρας νιτρικα 50 με τα στικακια(που δεν ειναι και αξιοπιστα)εγω πιστευω οτι θα εχεις παραπανω ακομα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xapns Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανα μια γρήγορη μέτρηση με το στικάκι της SERA και μου δείχνει τις εξής τιμές:
NO3 : 50 mg/l
NO2 : 0 mg/l
GH : >6d
KH : 6d
PH : 6.8
θα ξαναμετρίσω και με τα υγρά τεστ το βράδυ και θα σας πω...
Άλλα τεστ να βρω,δύσκολο...
οι αραιες αλλαγες σου δεν βοηθανε καθολου την κατασταση και τα σκαλαρια ειναι και ευαισθητα ψαρια.αλλαγες κανουμε 1/3 των λιτρων μια φορα την εβδομαδα.με νερο ιδιο με του ενυδρειου σε παραμετρους και θερμοκρασια και η εισαγωγη του να γινεται αργα.τουλαχιστον ενα μισαωρο η καθε αλλαγη.οσο καιρο ειμαι στο χομπι,εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις που γνωριζω που ξερουνε πραγματικα τι κανουνε και το εχουνε υπολογισμενο και κανουνε και τακτικες μετρησεις,ολοι οι υπολοιποι ειχανε προβληματα καποια στιγμη αν ακολουθουσανε πιο αραιη ρουτινα απο αυτη.

για μενα με τη λιγη εμπειρια μου,φταιει το νερο σου για το προβλημα.αυτη ειναι η γνωμη μου.(for what its worth...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 29-09-12 στις 00:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01748 seconds with 10 queries