Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 28-09-12, 21:56
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Πολύ όμορφο, καθαρό και απλόχωρο! Κι όπως είπε κι ο Platy όσο θα παίρνεις κλαδέματα και θα προσθέτεις φυτάκια , θα ομορφαίνει. Το μόνο που θα πρόσθετα εγώ θα ήταν κάποιο ξύλο ακόμα (ένα με λεπτά και μπερδεμένα κλαδάκια, ωστε να μπορεί να δεθεί λίγη μος όταν βρεις). Μ αρέσει πολύ πάντως
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φιλιππας Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιμενω να παρω μια γεννα απο τα γκαπυ (τα οποια δεν εχουν γεννησει ακομα ) και θα προσθεσω ενα ζευγαρι κριμπενσις.
Με το καλό η γέννα κι έχε ετοιμες "κρυψώνες" για τα μικρούλια, γιατί δεν ξέρω για τα γκάπυ πόσο επίμονα τρώνε τα μικρά τους, αλλά αν κρίνω απ τους ξιφοφόρους που έχω μαζί με γκάπυ στο κοινωνικό μας, αν δεν τα βγαζα τα μικρά δε θα χε μείνει κανένα ζωντανό Πάντως για σιγουριά μπορείς να τα απομακρύνεις τα μικρά σ ένα μικρότερο χώρο μεχρι να πάνε 3-4 εβδομάδων, οπότε και τα επιστρέφεις μέσα άνετα.
Η μοναδική μου ένσταση είναι σχετικά με τα κριμπένσις. Απέκτησα πρόσφατα ενα ζευγαράκι και απ όσο διάβασα οι παράμετροι νερού που χρειάζονται (PH kai GH) δεν ταιριάζουν με των γκάπυ και του κοινωνικού γενικότερα. http://www.seriouslyfish.com/species...romis-pulcher/ (το PH όταν λέει εως 7.5 ειναι πολύ οριακό για Κριμπ, αρα υπολόγιζε 6 - 6,8 πως θέλουν και σκληρότητα όχι παραπάνω απο 10. Ενώ τα γκάπυ θελουν PH 7,5 με 8 και σκληρότητα απο 14 και πάνω) Θα στα πουν κι οι εμπειρότεροι βεβαια, εγω ειμαι ακόμα πολύ φρεσκια σ όλα αυτά )
__________________
"The freedom of others extends mine infinitely" - Bakunin
"Η ελευθερία των άλλων επεκτείνει τη δική μου στο άπειρο" -Μπακούνιν.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01808 seconds with 11 queries