Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 19-09-12, 13:41
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Να σου πω την προσωπική μου γνώμη, σε σχέση με όσα αναφέρεις (με τα οποία συμφωνώ...ως προς τη λογική)

Τα γκαπις πολλαπλασιάζονται χειρότερα κι από κουνέλια
Που σημαίνει, πως ακόμη κι αν αρχίσεις να χαρίζεις ή να πουλάς, κάποια στιγμή η "αγορά" θα κορεστεί και θα βρεθείς με ένα "γεμάτο" ενυδρείο!

Για να μην έχεις αναπαραγωγές, μπορείς να κρατήσεις (αφού πρώτα μεγαλώσουν) όλα τα αρσενικά και να χαρίσεις όλα τα θηλυκά.
Απλά να λάβεις υπόψιν πως τα γκάπις έχουν μικρή διάρκεια ζωής. Οπότε κάποια στιγμή θα πρέπει να ανανεώσεις, έτσι κι αλλιώς, τον πληθυσμό τους.

Ο συνδυασμός ψαριών στο ενυδρείο, γενικά αρέσει σε αρκετούς. Αρκεί τα ψάρια να θέλουν ίδιες ή σχεδόν ίδιες συνθήκες
Για μένα προσωπικά, συνδυασμό αποτελεί το να έχω γκαπις με red cherry
Εννοώ πως δεν είναι ανάγκη να έχεις "ψάρι & ψάρι".
Τα apples snails αποτελούν επίσης μια καλή επιλογή

Απ όσο έχω διαβάσει, γενικά οι περισσότεροι που ασχολούνται με ζωοτόκα, κάποια στιγμή "κουράζονται"...με τις τόσες γεννήσεις!

Εγώ πάντως (μια που είμαι στη ίδια κατάσταση με σένα), μόλις κατανοήσω το θέμα με την ΑΟ, σκέφτομαι να αλλάξω ψαροσύνθεση
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01553 seconds with 10 queries