Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 05-02-05, 18:53
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους λοιπόν να συστηθώ με λενε πανίτσα και ειμαι απο την Κύπρο.... και τώρα στο αγγουράκι..... θα σου πώ τι κάνω εγώ, άλλοι ίσως να το κάνουν διαφορετικά , εσύ θα βρείς τον τρόπο που θα το κάνεις , τελικά έχουν ολοι οι τρόποι ένα αποτέλεσμα ,να φτάσει η τροφή στα ψαράκια και να την απολαύσουν.... λοιπον εγώ το καθαρίζω βασικά προτιμώ να ειναι καπως χοντρό για να έχει σποράκια μεγάλα αυτό δεν έχει και μεγάλη σημμασία νομίζω, το κόβω κατα μήκος ετσι ώστε να μην φτάσει μέχρι πάνω το κόψιμο και το βραζω για λίγο δηλαδή οταν κοχλάσει το νερό το αφήνω ακόμα ενα λεπτο , αυτό απο οτι αντελήφθηκα γίνεται για να μαλακώσει και να μπορούν τα ψαράκια να το τρώνε.... λοιπόν όταν τελειώσει το βράσιμο και κρυώσει .. του περνάς μια κλωστή ή ένα νήμα εγώ χρησιμοποιώ ξυλοκορδέλλα άσπρη αυτή που δένουμε τα δώρα ένα κομμάτι αρκετά μεγάλο το περναω αναμεσα στο κόψιμο και το δένω απο πάνω στερεώνοντας έτσι το αγγουράκι και το κατεβάζω μέσα στο ενυδρείο αυτό επιπλέει σε κάποιο βάθος αν το θέλεις να πάει τελείως κάτω δένεις και μιά πετρούλλα η κάτι άλλο συνήθως εγώ το αφήνω να επιπλέει στη μέση του ενυδρείου και τότε αρχίζει το παρτυ..... το αφήνεις για λίγες ώρες και το αφαιρείς ..... δεν πρεπει να τα ταϊζεις συχνά αλλά κάθε 15 μέρες η και κάθε μήνα ανάλογα που θέλεις απλά να μή δίνεται συχνά αυτή η τροφή .... Ευχομαι να σε βοήθησα και καλή συνέχεια η δικιά μικρή γέννησε ψες και μου έκαμε 20 μικρά σε λίγο δεν θα ξέρω τι να τα κάνω ειναι όλα σε ενα τριαντάρι ενυδρειάκι , η πρώτη γέννα ειναι ήδη 3 μηνών και άρχισε να εμφανίζει τα ομορφα χρώματα της η δευτερη ειναι 2 μηνών και η τριτη ψες αυτά ολα προέρχονται απο την μια μονο θυλικιά που ξεχώρησα γιατι μου αρεσει το χρώμα της και ήθελα να πάρω τα παιδάκια της να τα έχω ξεχωριστά....... έχω ένα που το λέω πριγκιπα ........
ωχ εγραψα πολλά απο ότι φαίνεται.... συγνώμη αλλά προσπάθησα να σε βοηθήσω λέγοντας αναλυτικά τι κάνω...
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02295 seconds with 10 queries