Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #74  
Παλιά 03-09-12, 08:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιπου ποσα εκατοστα κατω, ειναι η εξοδος του φιλτρου στα rio, σε σχεση με την σταθμη του νερου;
Αν τελικα επιλεξω, εξωτερικο φιλτρο, την εξοδο μπορω να την εχω σε οποιο υψος θελησω εγω; Και αν θελω να κανει και αναταραξη στην επιφανεια, αυτο γινεται επιπροσθετα με καποιο spray bar;

Η φωτοπεριοδος ειναι απαραιτητη σε ενα ενυδρειο χωρις φυτα; Αν ναι, πρεπει να ειναι η ιδια χειμωνα-καλοκαιρι;
Φωτισμος πρεπει να υπαρχει για ολες τις μορφες ζωης στο ενυδρειο, αλλιως δεν υπαρχει ζωη.
Η φωτοπεριοδος πρεπει να ειναι σταθερη απο 8-12 ωρες σε διαφορες εντασεις φωτισμου. (δυσκολο μεν αυτο χωρις αυτοματο dimming ανατολη-δυση, οποτε παιζουμε με τον εμμεσο φωτισμο απο τον περιβαλλοντα χωρο)
Αν υπαρχει και φως ηλιου χρειαζεται προσοχη για αποφυγη δημιουργιας αλγων.
Καλο ειναι να μην χτυπαει απευθειας, αλλα αν χτυπαει εμμεσα ή φιλτραρεται μεσω αμμοβολισμενου τζαμιου βοηθαει να μην αναβουμε λαμπες.
(πχ εγω εχω και ηλιακο φως που περνει απο αμμοβολιαμενο τζαμι απο το πρωι και ετσι αναβω μονο το απογευμα για 5 ωρες το φως μεχρι τις 11, και μετα κλεινουν μενοντας το moonlight για 2 ωρες. Απο τις 1 μεχρι τις 7 εχω σκοταδι που αρχιζει και μπαινει φως. Το χειμωνα αρχιζω σταδιακα και ρυθμιζω διαφορετικα λογω της αλλαγης του φυσικου φωτος σε ωρες. Δεν αλλαζω το ρολοι με την αλλαγη της ωρας σε χειμερινο ωραριο οπως στα ρολογια μας, αλλα συμφωνα με το φυσικο φως)

H εξοδος του φιλτρου ειναι σε σταθερο σημειο κατω απο την επιφανεια του νερου γυρω στα 4-5 εκ, αλλα εχει ενα πλαστικο που γυριζει και στελνει το νερο οπου θελεις, και προς τα πανω οπου κανει αναταραξη πολυ καλη.
Το μειονεκτημα στο εσωτερικο φιλτρο ειναι οτι δεν μπορει να κατεβει η εξοδος και οχι να ανεβει. Εχει να κανει με την σταθμη του νερου οταν κατεβαινει με την εξατμιση το καλοκαιρι.
Δεν μπορουμε να αφησουμε να κατεβει η σταθμη πιο χαμηλα απο οτι οι γρυλιες του φιλτρου (που κανει skimming στην επιφανεια του νερου), αφου η αντλια του ειναι στο πανω μερος και αν μεινει εκτος νερου θα καει. (στις αλλαγες νερου το βγαζουμε απο τη πριζα και δεν ξεχναμε ποτε, να το ξαναβαλουμε μετα την αλλαγη)

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01609 seconds with 11 queries