Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #39  
Παλιά 30-08-12, 15:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι καλο ειναι αμα ηδη σου εχουν καει τα τα 2...
Το προβλημα με την αναπληρωση, φανταζομαι οτι μαλλον ολα τα εσωτερικα το εχουν, οντως ειναι ενα θεματακι αυτο.
θορυβο κανει;
Θυμασαι περιπου ποσο καιρο εκαναν να στην αλλαξουν την αντλια;
Τα σφουγγαρια καθε ποτε τα αλλαζεις; Βγαινουν ευκολα απο μεσα ή σου σπανε τα νευρα οπως κανει εμενα το δικο μου φιλτρακι;
Ο θερμαντηρας σε τι δεν ειναι αξιοπιστος; Αν μπορεις τσεκαρε στους ποσους βαθμους ξεκιναει;
Αυτη ηταν η γενικη μου αποψη για το συγκεκριμενο φιλτρο.
Νομιζεις τα αλλα δεν χαλανε ποτε?
Θορυβο οχι ιδιαιτερα. Ειναι και υποκειμενικο αυτο και αναλογα τους θορυβους στο χωρο) αν το εχει διπλα στο κεφαλι σου το ενυδρειο οταν κοιμασαι και το σπιτι ειναι στο Αγιο Ορος και δεν ακουγεται τιποτα το βραδι , θα το ακους κι αυτο κι ολα τα φιλτρα. (εκτος ισως απο το eheim 2026, που αυτο δεν το ακουγα ουτε οταν ακουμπαγα το αυτι μου επανω του για να δω αν δουλευει).
Μου την αλλαξαν επιτοπου.
Το κακο ειναι οτι ειναι πολυ ακριβη για την αξια της αν δεν ειναι στην εγγυηση.
Κοιτα αν δεν εχει καποιος φιλτρο καβατζα, δεν ειναι ασφαλης με κανεν φιλτρο.
Ολα μπορουν να χαλασουν.
Το θεμα ειναι αν γινεται συχνα αυτο με ενα συγκεκριμενο φιλτρο.
Και eheim να παρεις, ενα φτηνο κινεζικο φιλτρο στην καβατζα ή τουλαχιστον τα ανταλακτικα φτερωτη, κεραμικο αξονακι και τσιμουχες, ειναι must στην αποθηκη

Τα σφουγγαρια δεν τα αλλαζω ποτε. Τα ξεπλενω μονο μαι φορα στο τοσο.

O θερμαντηρας παει απο 16-32C, αλλα αυτο δεν εχει σημασια γιατι αυτη δεν ειναι απαραιτητως και η αληθινη θερμοκρασια.
Ολοι οι θερμαντηρες εξαρτωνται απο την ποσοτητα και θερμοκρασια του νερου που εχουν να θερμανουν.
Αυτο μπορει να λεει 16 αλλα να ειναι 12 ή 20C.
Το θερμομετρο κοιτας.
Δεν με ικανοποιησε γιατι στον ενα δεν αναβε το ενδεικτικο λαμπακι λειτουργειας ενω θερμαινε κανονικα, και ετσι δεν ελεγχα οπτικα ποτε λειτουργει ο θερμαντηρας μεσα στο ενυδρειο και ενας αλλος δεν μου ζεσταινε το νερο ευκολα οπως πχ ο jagger (ιδια watt)
-------------------------
Σε ολα τα ενυδρεια τετοιου συστηματος (comple) μη περιμενεις να βρεις αξιολογα περιφερειακα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-08-12 στις 15:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01761 seconds with 11 queries