Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #220  
Παλιά 29-08-12, 13:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νέα μου...μιας κι έχω καιρό να "ενημερώσω"

Αυξανόμαστε και στα guppies και στις red cherry
Σήμερα θα μου φέρει ένας φίλος ένα 90λιτρο να το δοκιμάσουμε στον χώρο μου και ελπίζω από αύριο να ξεκινάω στήσιμο!!
καλως να τα δεχτεις, μετα δειξε και φωτος να εχουμε να θαβουμε

Παράθεση:
Μου έκανε εντύπωση, μιας και είναι οι πρώτες γέννες στο ενυδρείο, πως τελικά επιβίωσαν αρκετά ψάρια και γαρίδες!
γιατι να μην επιβιωναν?
με λιγες φυσικες κρυψωνες επιβιωνουν σχεδον ολα, και αυτα που τρωγονται ειναι τελικα αυτα που δε θα επιβιωναν ετσι κι αλλιως στην πλειοψηφια τους.
Αυτη ειναι μια λειτουργια που εχει φτιαξει η φυση ωστε να περιορισει οσο γινεται τις δυσμορφιες και τους ελαττωματικους απογονους, ομως τα υγειη ψαρια δεν την πατανε (συνηθως)

Παράθεση:
1. Οι λαθρεπιβάτες επιβαρύνουν πολύ ή λίγο το ενυδρείο? Αναφέρομαι σε 4-5 σαλιγκάρια
Αχ βρε, διαβασε και λιγο παραπερα εκτος απο τις κατηγοριες με τα ψαρια...
Οχι μονο δεν επιβαρυνουν αλλα κατα τη γνωμη πολλων (και εγω το εφαρμοζω φυσικα και το υποστηριζω καθετα) η ΘΕΤΙΚΗ συμβολη τους ειναι αναντικαταστατη, ειδικα στο βυθο.
Αν και με 4-5 δεν κανεις τιποτα, σκοπος ειναι να εχεις εκατονταδες.
(εγω σε ολα τα ενυδρεια καταφερνω να τους διατηρω σε πολυ μεγαλες ποσοτητες)
Οσον αφορα την οργαικη επιβαρυνση ναι μεν μπορει να υπαρξει αν μιλαμε για τεραστια ποσοτητα σαλιγκαριων αλλα αυτο αντισταθμιζεται με το οτι τρωνε τις σαπιες ριζες, ανακατευουν το βυθο και οξυγονωνεται κτλ κτλ κτλ, οποτε ενα ενυδρειο με μεγαλη ποσοτητα σαλιγκαριων εχει πολυ χαμηλοτερη επιβαρυνση απο καποιο που δεν εχει σαλιγκαρια.
Ταιζε τα νυχτα να δεις στο ποτε θα αυξηθουν



Τα παραπανω οσον αφορα τα περισσοτερα ειδη γνωστων λαθρεπιβατων, οχι τα apple snail. Εκει οντως εχουμε επιβαρυνση χωρις πολλα ωφελη (ειναι πιο πολυ πετς, αλλα δε συμβαλλουν θετικα σε κατι, η κι αν συμβαλλουν η επιβαρυνση ειναι μεγαλυτερη απο τα οποια θετικα)
Παράθεση:
3. Πως ξεχωρίζουμε τις αρσενικές από τις θηλυκές red crystal? (Δεν θα ληφθεί υπόψιν η απάντηση "ψάξτες!!!"
Οι θυλικες εχουν μεγαλυτερο μεγεθος και πιο εντονο χρωμα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01606 seconds with 10 queries