Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 29-08-12, 09:00
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φιλτρο καλο ειναι, ισως χρειαστει καποιο κυκλοφορητακι μεσα για ενισχυση της καλης κυκκλοφορια νερου.
Κοιτα και για το λιγο μεγαλυτερο φιλτρο αν σε παιρνει.
Θα πρεπει να τσεκαρεις τις θερμοκρασιες που ανεβαζει το ενυδρειο, οταν ανοιγεις θερμανση και αναλογως να ρυθμισεις τον controller για να μη δουλευει ουτε πολυ ο θερμαντηρας ουτε πολυ τα ανεμιστηρια.
Εχε in mind γενικα οτι δεν πρεπει μεσα σε μια ωρα να αλλαξει πανω απο 1C βαθμο η θερμοκρασια και σε 24 πανω απο 2-3C.
Φιλτρο μου λες για μεγαλυτερο, για να μπορει να 'σηκωνει' με πιο ανεση το νερο; To fluval 206 εχει 780l/h σε σχεση με το 205 που εχει 680l/h

Αν ανοιξω το air στην θερμανση ας πουμε, δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξει η θερμοκρασια πανω απο ενα βαθμο στο ενυδρειο, μεσα σε μια ωρα; Εχω ελεγκτη θερμοκρασιας, αλλα σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να θεσω ενα πολυ κοντινο ευρος θερμοκρασιας π.χ 19 εως 20 βαθμους. Ετσι ομως, τα ανεμιστηρια θα δουλευουν περισσοτερο τον χειμωνα απο οτι το καλοκαιρι!

Η φωτοπεριοδος ειναι ιδια χειμωνα-καλοκαιρι; Περιπου ποσες ωρες την ημερα και ειναι απαραιτητη, εφοσον δεν εχω φυτα;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01364 seconds with 10 queries