Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 28-08-12, 21:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο, τα ενυδρεια που εβαλα, ειναι η τιμη χωρις την βαση ναι. Τα comet, συμφωνα με οσα εχω διαβασει ως τωρα, δεν θα πρεπε ισως καθολου να τα προωθουν για ενυδρεια. Αυτα ειναι ψαρια λιμνης, σε στυλ κοϊ δηλ. Οι προτασεις μου καταρχην για 125λιτρο πως φαινονται; Καλυτερη ειναι η 1η ή η 2η; Στην 2η λυση, το φιλτρακι αυτο θα ειναι επαρκες ή θα ταν καλυτερο κατι αλλο;
Μεσα σκεφτομαι να εχω ή 2 commet ή 2 fancy. Θα πηγαινα κατευθειαν σε fancy, αλλα το ενα commet που εχω τωρα τι να το κανω; Αλλη....λυση ειναι να το αφηνα, μονο του στο 125αρι αν και τους αρεσει να ζουνε κοινωνικα σε ομαδες.
Βαγγελη γιατι λες την θεση χ1; Ισως λογω θεασης;
Για την θερμοκρασια, αυτο που θελω να ρωτησω ειναι, το χειμωνα, με την πιθανοτητα το δωματιο να παιζει σε θερμοκρασιες απο 16 εως και 23-24 βαθμους, στην περιπτωση που ανοιξω το air, και εφοσον αυτη η μεταβολη γινει σε διαστημα ισως και λιγοτερο της μιας ωρας, ποια ειναι η επιθυμητη θερμοκρασια που θα πρεπει αυτα να εχουν;
Α! ηθελα να ρωτησω ακομα, αν ειναι αναγκαιο να εχω ανοιχτα τα φωτα του ενυδρειου, ποσες ωρες την ημερα και για ποιο λογο;
Οσως αφορα την επιλογη ενυδρειου και φιλτρου, τι αλλες εναλλακτικες εχω; Εννοειται και απο αλλα μαγαζια. Το σκεπτικο μου, ειναι να προσθεσω μεσα χαλικι, καμια ριζα και καμια πετριτσα.
Mια χαρα ενυδρεια ειναι και τα δυο.
Το juwel ειναι πιο ευχρηστο το καπακι του για εργασιες (ανεμιστηρακια κλπ) μπαινοβγαινει ευκολα κλπ

Ε οχι, τα comet ειναι ψαρια για ενυδρειο καμια σχεση με τα Koi.
Απλα θελουν καποια ευρυχωρο ενυδρειο οπως καθε ψαρι με τετοιο τελικο μεγεθος.

Το φιλτρο καλο ειναι, ισως χρειαστει καποιο κυκλοφορητακι μεσα για ενισχυση της καλης κυκκλοφορια νερου.
Κοιτα και για το λιγο μεγαλυτερο φιλτρο αν σε παιρνει.

Θα πρεπει να τσεκαρεις τις θερμοκρασιες που ανεβαζει το ενυδρειο, οταν ανοιγεις θερμανση και αναλογως να ρυθμισεις τον controller για να μη δουλευει ουτε πολυ ο θερμαντηρας ουτε πολυ τα ανεμιστηρια.
Εχε in mind γενικα οτι δεν πρεπει μεσα σε μια ωρα να αλλαξει πανω απο 1C βαθμο η θερμοκρασια και σε 24 πανω απο 2-3C.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01631 seconds with 10 queries