Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 23-08-12, 00:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iren66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετρήσαμε χτες σκληρότητα νερού στη βρύση και βρήκαμε 6! Φάινεται πως αλλάξανε μεμβράνες στο δίκτυο πρόσφατα, γιατί πριν 2 βδομάδες και παραπάνω μετράγαμε 13-14.
Η Συρος απ οσο γνωριζω αλλαξε μεμβρανες πριν κανα διμηνο ή και παραπανω, αλλα δεν εχετε μια μονο οσμωση, μηπως τις τουμπαρουν η τις παραλληλιζουν?

Παράθεση:
(Βέβαια αυτό δεν είναι καθόλου καλό για το πρώτο ενυδρείο με τα ζωοτόκα και ψάχνουμε τρόπο ν αυξήσουμε σκληρότητα σ'αυτό :Ρ Προφανώς δεν πρεπει να χουμε καμιά εμπιστοσύνη στο Συριανό νερό με τετοιες αποκλίσεις στα ξαφνικά...)
Καλα το να αυξησεις το ph/gh ειναι το πιο ευκολο πραγμα του κοσμου.
Παιρνεις ιχνοστοιχεια για δισκους η ακομα και αλατα για αφρικανες και το κοντρολαρεις (νομιζω τα ιδια εχουν πανω κατω σε περιεκτικοτητα ως προς τα ανιοντα-κατιοντα, αλλα η δευτερη επιλογη ειναι μαλλον οικονομικοτερη)
Ακομα και με προσθηκη εμφιαλωμενου μπορεις να ανεβασεις, αλλα μαλλον ειναι ασυμφορο (+ οτι δεν ξερεις πως εχουν αποθηκευτει, κι εσεις που ειστε σε νησι ακομα χειροτερα )
Παράθεση:
Tώρα, στου μονομάχου μετράμε λίιιιγη αμωνία (λιγότερη από 0,25, που την αντιμετωπίζουμε με μικρές καθημερινές αλλαγές 10lt),
λιγοτερο εως καθολου ταισμα μεχρι να σταθεροποιηθει.
Μην τον λυπαστε, για το καλο του.

Παράθεση:
Επιδή στρ'ωσαμε με μπόλι και δεν είμαι ακόμα σίγουρη πως π'ετυχε, λεω να μην βαλω ακόμα τυρφη, μεχρι να πάρω μηδενική αμμωνία.
Χμμμ ειναι γεγονος οτι εχει τυχει τυρφη να ανεβασει λιγο αμμωνια σε νερο προετοιμασιας, αλλα στο ενυδρειο απο τη στιγμη που υπαρχει το στρωμενο απο μπολι φιλτρο δε θα ανεβασει τποτα.
Απο την αλλη λες βλεπεις λιγο αμμωνια...

Σε γενικες γραμμες παντως οσο χαμηλοτερο ειναι το ph τοσο λιγοτερο τοξικη ειναι και η αμμωνια.
Εγω θα εβαζα τυρφη απο την πρωτη μερα, οπως και κανω παντα δηλαδη, και στο φιλτρο (μικρη ποσοτητα) και στο νερο προετοιμασιας (μεγαλη ποσοτητα)

Παράθεση:
Ενα άλλο θέμα που υπάρχει είναι με τη διατροφή του: Ο κύριος, πέρα απ τα σκουλικάκια, που τα τσακίζει στο λεπτό, και κανα μικρό κομματάκι γαριδούλα, δεν δοκιμάζει καν φιλαράκια, ουτε "σπιτίσια" τροφή. Κάνει σαν τρελός όμως για τα...κουνούπια! Δεν θα τον πειράξουν, ε? (βασικά τρωει ο,τι ιπτάμενο τολμ'ίσει να κατσει στην επιφάνεια του νερού
Και στη φυση κουνουπια και εντομα τρωει.
Αν δε δοκιμαζει καν τα φυλαρακια σημαινει πως δεν του αρεσουν (μηπως αυτα μειναν αφαγωτα και δημιουργησαν την αμμωνια που μετρατε? )
Δινε του καλη τροφουλα, μια φορα τη βδομαδα σκορδακι και αραια και που καμια βιταμινουλα και θα ειναι μια χαρα.
Επισεις λατρευουν τη ζωντανη (αν βρισκεις βεβαια ζωντανες τυπου αρτεμια, γκρινταλ, κριλ, δαφνια, κωπιποδα, κοκκινο σκουλικι, ασπρο σκουλικι κτλ κτλ) και ολες τις κατεψυγμενες. Απο κατεψυγμενες μπορεις να παρεις και ολοκληρη τη σειρα της ocean nutricion απλα γνωμη μου ειναι να αποφυγεις καποιες εξειδικευμενες δισκοτροφες που εχουν βαση τη μοσχαροκαρδια, ολες οι αλλες ειναι οκ.
επισεις πολυ καλες και υπερπληρεις τροφες ειναι οι atison beta pro της o.n. και το GALA της jbl (για ολα τα ψαρια... αυτη αποκλειεται να μην τη δεχτει, αλλα στη χειροτερη βουτα τη σε σκορδο)

Γενικα με τις τροφες οσο μεγαλυτερη ποικιλια μαθει να τρωει τοσο το καλυτερο (ενας δικος μου που τον εχω με red cherry εχει αρχισει και τσακιζει τη σπιρουλινα που ριχνω στα γαριδακια ...μετα το δικο του γευμα )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,40212 seconds with 11 queries