Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 18-08-12, 11:24
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή λιμνουλα σε βραχωδες σημειο

καλημερα,καλως σας βρηκα!
ενδιαφερομαι να φτιαξω μια μικρη λιμνουλα στο εξοχικο μου,στο οποιο βρισκομαι παρα πολυ συχνα..
δεν εχω καμια γνωση,σας βρηκα τυχαια ψαχνοντας το τι να κανω με το νουφαρο μου,το οποιο εχω σε γλαστρα πανω απο 15 χρονια (και το οποιο πλεον μας αποχαιρετα απ οτι καταλαβα).
εδω και πολλους μηνες τριγυρνουσε στο μυαλο μου η κατασκευη μιας μικρης λιμνης,τωρα λοιπον ηρθε η ωρα να πραγματοποιηθει και αυτο το ονειρο.
διαβασα αρκετα πραγματα στο φορουμ σας και σημερα φωτογραφισα τον μοναδικο χωρο που πιστευω οτι ειναι ιδανικος για την δημιουργια της .
(δεν υπαρχει αλλος χωρος,διοτι το υπολοιπο οικοπεδο εχει παντου πευκα και ειναι απιστευτα βραχωδες,στην περιπτωση μας ομως,νομιζω πως βολευει γι αυτο που θελω να φτιαξω)
πειτε μου σας παρακαλω την γνωμη σας ,εξυπηρετει οντως το σημειο αυτο,η ειμαι στον κοσμο μου?
ενδιαφερομαι να αξιοποιησω τον βραχο που ηδη υπαρχει ,σαν πυθμενα της λιμνουλας δηλαδη και οσο γινεται να μην κανω παρεμβασεις αφυσικες στον χωρο.
επισης να μην φαινονται σωληνες σωληνακια,αντλιες κλπ,να ειναι κρυμμενα οσο γινεται περισσοτερο.
μπορει να μεινει σκετος ο βραχος,η τουλαχιστον να στρωθει με μπετο,αλλα να μην βαλω λαινερ(καλα το ειπα?)
την θελω πρωταρχικα για υδροβια φυτα,και ιιισως αργοτερα και κανενα ψαρακι.
εχω εκατονταδες αποριες οπως ειναι φυσικο,αλλα να μην σας ζαλισω μονοκοπανια.
λοιπον,ο χωρος ειναι αυτος στις φωτογραφιες,δεξια του υπαρχει το κοτετσι μας(δεκτες ανταλλαγες φυτων με αυγα)
αριστερα ανεβαινουμε προς την πανω μερια του οικοπεδου,και οπως ειδατε ολα ειναι φτιαγμενα σε βραχο,τα σκαλακια δηλαδη και ,οι ξερολιθιες που εχω σαν ζαρντινιερες.
(δεν ξερω εαν θα τα καταφερω με τις φωτο,εαν ειναι δυνατον πειτε μου πως τις περναω)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01633 seconds with 10 queries