Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 15-08-12, 13:06
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες.

Τελικά για το νερό θα βάζω 60% από το φίλτρο που έχει 5-6GH και από τη βρύση που έχει τελικά 35GH με το τελικό αποτέλεσμα να είναι η σκληρότητα του νερού γύρο στο 17 με 18. Τα ψάρια τα οποία θα βάλω μέσα είναι guppies όποτε μέχρι 30GH που αντέχουν, το 18 πιστεύω είναι μια χαρά.

Τον άνθρακα θα τον αφήσω τις πρώτες πέντε ημέρες αν είναι και μετά θα το αντικαταστήσω με βιολογικό υλικό. Θα τον κρατήσω τον άνθρακα έτσι; Δε νομίζω να πάθει τίποτα επειδή δε θα τον χρησιμοποιώ;

Και τώρα το τελικό στάδιο νομίζω πως είναι το στρώσιμο του νερού. Συνοπτικά λίγο αφού έχω γεμίσει το ενυδρείο με νερό βάζω σε λειτουργία το φίλτρο και από εκεί και πέρα τι κάνω; Έχω αγοράσει ένα μπουκαλάκι με βακτήρια. Θα βάζω υποθέτω κάποια ποσότητα κάθε μέρα και θα κάνω μετρήσεις πάλι κάθε μέρα όλα τα τεστ νερού;

Και πάλι ευχαριστώ!


EDIT:

Α και ξέχασα να ρωτήσω τα φυτά τα βάζω αφού στρώσει το ενυδρείο σωστά;
-------------------------
Διορθώνω το λάθος μου όσον αφορά τη σκληρότητα του νερού που δέχονται τα guppies. Μέχρι 20GH το πολύ οπότε στην περίπτωσή μου θα πάει 70% ΑΟ και 30% νερό βρύσης. Οπότε έχουμε και λέμε 0,7*5+0,3*35=14GH.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silve992 : 15-08-12 στις 13:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01414 seconds with 10 queries