Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 07-08-12, 01:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iren66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Λίγες ερωτήσεις ακόμα: 1) Στο 12λιτρο "νοσοκομείο" λογικά το φάρμακο θα καταστρέψει τα καλά βακτηρια σύντομα (αυριο, μεθαυριο πχ?)
Λογικα δεν πρεπει, αλλα ειναι πιθανο να επηρρεασει λιγο τη βιολογια.

Παράθεση:
οπότε λογικά μετράω καθημερινά,
οποσδηποτε

Παράθεση:
αλλά αν δω αμμωνία τι κάνω? Συμπληρώνω ετοιμα βακτήρια (χωρίς αλλαγή, αφου με την αλλαγή θα φύγει το φαρμακο)?
οχι βεβαια, τα μπουκαλακια με τα υποτειθεμενα βακτηρια μην εμπιστευεσαι τοσο πολυ πως περιεχουν κατι (θαυματουργα υγρα ξεματιασματος απο την παναγιτσα τη βακτηριοτισα ειναι )
Στην αμμωνια κανουμε ΠΑΝΤΑ αλλαγη (τωρα αν χρειαστει συμπληρωση της δοσης του φαρμακου δεν ξερω, λογικα θα πρεπει), και φυσικα οταν εχουμε φαρμακα, αμμωνιες και χιλια δυο κερατα δε ριχνουμε μεσα υγρα που δεν ξερουμε τι μπορει να περιεχουν

Παράθεση:
Στραγγίζω υλικό από το κυρίως ενυδρείο χύμα στο μικρό και προσεύχομαι να επιβιώσουν αρκετά βακτήρια?
αυτο σιγουρα θα βοηθησει, οσο περισσοτερη βιολογια τοσο το καλυτερο

Παράθεση:
Αλλάζω νερ'ο και συμπληρώνω φάρμακο? Αλλάζω νερό χωρίς να συμπληρώσω άλλο Οmnipur? (μήπως τελικά αυτό ειχε στο νου του ο πετσοπας που μου πε "να κάνω αλλαγή νερού και να ρίξω μισή δόση φαρμακο"?)
νερο θα αλλαξεις ετσι κι αλλιως αν δεις αμμωνια, αυτο δεν το συζηταμε (ουτε ψαχνουμε ποσο α-τοξικη ειναι, αρρωστα ψαρια εχεις εκει μεσα, το μονο που δε θες ειναι να φανε και τοξικα)
Δεν ειμαι ειδικος στα φαρμακα και δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε κατι αλλο απο αλατι, melafix και pimafix και περιστασιακα esha2000 αποκλειστικα για απολυμανση(και ελπιζω ποτε να μη χρειαστει) αλλα πιστευω πως το καλυτερο ειναι πρωτα να κανεις τις μετρησεις σου και αν χρειαστει τις αλλαγες σου, και μετα να βαζεις το φαρμακο. Ετσι δε θα χρειαστει να συμπληρωνεις δοσεις.

btw πετσοπας που δεν εχει αλατι και melafix ειναι δυνατον να δινει οδηγιες για τετοια φαρμακα?



Παράθεση:
2) Στις οδηγίες του φαρμάκου λέει καλό αερισμό, οπότε εχω βάλει μιαν αεραντλία και φυσαλίδες στα αρρωστούλια μου, καλά δεν κάνω?
Καλα κανεις, ετσι κι αλλιως θελει εξτρα οξυγονωση οταν εχουμε ψαρια σε καραντια



Ελπιζω ολα να πανε καλα, τα ψαρακια να θεραπευτουν και να μην υπαρξει καποιο προβλημα. Αν σου ξανατυχει ομως (βλεπεις ψαρακια με τετοιες ουρες εχουν τετοιες τασεις ) αν δε βρισκεις melafix πγαινε σε ενα καλο μπακαλικο και παρε χονδρο αλατι τυροκομιας, ειναι μια χαρα και απεφυγε το χημικο πολεμο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01730 seconds with 11 queries