Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 05-08-12, 02:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από suearg Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι είναι Common χρυσόψαρο σε κίτρινο χρώμα με λίγο πιο ανοιχτόχρωμη κοιλίτσα
Κακο αυτο.
Τα common εινα μαζι με τα comet και τα shubunkin τα ειδη που γινονται τα μεγαλυτερα χρυσοψαρα,
Ενα cοmmon μπορει να φτασει τα 50 εκ. (σε ενυδρειο συνηθως 35-40)
Και δεν μπορει να συγκατοικησει με fancy ειδος αφου αυτα (τα fancy) ειναι διαφορετικου σωματοτυπου και πιο δυσκινητα, ετσι ωστε να μην μπορουν να τα συναγωνιστουν ευκολα στην διεκδικηση τροφης με αποτελεσμα να μενουν πισω στην σιτηση ή να πρεπει να τα ταιζεις ξεχωριστα με το χερι κλπ

Ενα χρυσοψαρο λοιπον που μπορει να γινει μεγαλο και ευκινητο σαν το common θελει 70-80 λιτρα μινιμουμ το ατομο (εγω θα ελεγα για ανεση στη συντηρηση πανω απο 100-120 λιτρα καθε ατομο)
Αν σκεφτεις τωρα και το γεγονος οτι τα χρυσοψαρα ειναι κοινωνικα ψαρια που εχουν αναγκη την συμβιωση με αλλα, θα καταληξεις στο συμπερασμα οτι χρειαζεται ενα πολυ μεγαλο ενυδρειο για 4-5 απο αυτα.
Συνηθως τα common τα βαζουν σε λιμνη.
-------------------------
Επισης η αναπτυξη των χρυσοψαρων επηρεαζεται απο το μεγεθος του ενυδρειου και σε μικρο χωρο μενουν καχεκτικα νανοι και με οτι συνεπαγεται για την υγεια ο νανισμος". (συνηθως μενουν εξωτερικα μικρα, αλλα τα οργανα τους συνεχιζουν να μεγαλωνουν μεχρι να αρρωστησουν)

Δεν θα μπορει δλδ καποιος να πει οτι οσο ειναι μικρα τα κραταει σε μικρο ενυδρειο και μετα οταν μεγαλωσουν τα μεταφερει σε μεγαλυτερο γιατι απλα δεν θα μεγαλωσουν κανονικα.

Εγω common δεν θα εβαζα σε μικροτερο απο 400-600 λιτρα ενυδρειο 150-180 εκ μηκος και λιγο λεω αφου ενα ψαρι κινητικο θελει ενυδρειο με τουλαχιστον 10 φορες το μηκος του και 2-3 φορες το πλατος.
Τουλαχιστον θα ειναι κατι καλυτερο απο κλουβι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 05-08-12 στις 02:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01609 seconds with 11 queries