Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 05-08-12, 19:47
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα, καταλαβαινω πως οταν χανεις ενα ψαρι οπως ο πλεκο ειναι εντελως διαφορετικο απο το να χανεις ενα κοπαδοψαρο και ειναι σοβαρη απωλεια, (ως προς τη ζωη ειναι το ιδιο βεβαια αλλα οπως και να χει δε μπορουμε να μη μεροληπτουμε σε αυτο το θεμα αφου τα ψαρια με χαρακτηρα γινονται κανονικα πετς) αλλα οπως και να χει -δεν αλλαζει βεβαια την κατασταση αλλα ετσι ειναι- εσυ τουλαχιστο δεν το εκανες για το κακο τους αλλα με την εντυπωση οτι χρησιμοποιεις κατι ακινδυνο.
Κι εγω ειχα ξεπαστρεψει αλγη με οξυζενε (με συριγκες βεβαια οχι με τον τονο) και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.
Αυτο που με προβληματιζει παντως ειναι πως απ οτι θυμαμαι ο Καλογεροπουλος εκτος απο περιντρολ εχει και καθαρο οξυζενε, οποτε μηπως τελικα υπαρχει καποια διαφορα αναμεσα σε αυτα τα δυο? (μηπως στην τελικη βρε αδερφε οι φαρμακοποιοι δεν το κανουν σωστα, το αποκλειουμε εντελως? ) αυτη την απορια μπορει να μας τη λυσει ενας χημικος μονο η ο ιδιος ο Καλογεροπουλος (η καποιο αλλο μαγαζι με χημικα που ο ιδιοκτητης του να εχει σχεση και να μην ειναι μονο εμπορος) μεθαυριο που ανοιγει.
Παντως αφου λες εχεις κανει αποχαλκωσεις γνωριζεις τη δυναμη του περιντρολ, η αντιδραση στο χαλκο ειναι απειρες φορες ισχυροτερη απο τον τετραχλωριουχο σιδηρο. Πως δε σκεφτηκες την καυστικοτητα του? (δε στο λεω για να σε κανω να νοιωσεις ασχημα αλλα πραγματικα πως δεν το σκεφτηκες? )
Το φαρμακευτικό περιντρόλ είναι διάλυμα 35% το οποίο και αραίωσα με 85% νερό. Τι να πω φαντάστηκα ότι έχω υποβιβάσει κατά πολύ την "δύναμή του". Βέβαια παίζει και η περίπτωση τα "παλιόψαρα" από την λαιμαργία τους και την περιέργειά τους να ήταν ακριβώς εκεί που χτύπαγα με το οξυζενέ είτε γιατί νόμισαν ότι είναι φαγητό είτε από απλή περιέργεια και να έγινε το κακό.

Ευχαριστώ όλους σας για την συμπαράσταση, προς γνώση και συμμόρφωση. Πάω στο ενυδρείο και δεν βλέπω τον "γουρούνη" και νομίζω πως είναι άδειο.
-------------------------
Τραγικός απολογισμός 15 χαμένα ψάρια συνολικά, (κορύντορας τα περισσότερα που έφυγαν σήμερα).
Οι μετρήσεις δείχνουν Αμμωνία 0,25 ppm. Έκανα άλλη μια αλλαγή νερού (1/3 του όγκου), 3πλή δόση αντιχλωρίου Prime, αεραντλία στο φούλ.

Δεν ξέρω - έχω τι άλλο να κάνω. Αν έχετε καμία ιδέα ευπρόσδεκτη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaska : 05-08-12 στις 19:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01663 seconds with 11 queries