Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 04-08-12, 20:22
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Όλα τα φαρμακεία χρησιμοποιούν περιντρόλ για να φτιάξουν οξυζενέ. Ναι το οξυζενέ που αγοράζετε από τα φαρμακεία επειδή είναι πολύ ασταθές πρέπει για να είναι δραστικό να είναι "φρέσκο" δηλ φτιαγμένο το πολύ 1 εβδομάδα πρίν και η συνηθισμένη περιεκτικότητα είναι 10% δηλ στα 200ml νερού βάζουν 20 ml περιντρολ.
Ναι κι εμένα την ίδια αίσθηση μου έδωσαν οι ξαφνικοί θάνατοι ότι δλδ τα ψαράκια "κάηκαν" με κάποιο τρόπο, πάντως νομίζω ότι εδώ μέσα διάβασα για διάλυμα 10 - 15 %. Τες πα έμαθα μάλλον με τον δύσκολο τρόπο κι να είστε σίγουροι ότι αν ήξερα από πριν την έκβαση της ιστορίας θ' άφηνα την άλγη να οργιάσει. Έχασα ψάρια που τα είχα σχεδόν 1 χρόνο και τα καμάρωνα. Ειδικά ο "γουρούνης" ο πλέκο έπαιρνε την ταμπλέτα άλγης από το χέρι μου.
Έσκασα σας λέω!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην, ελπιζω ολα απο δω και περα να σου πανε καλυτερα.

μετρησεις εκανες μετα την αλλαγη του νερου και πριν το συμβαν? και με τι κανεις τις σημαντικες μετρησεις?
Όλες οι μετρήσεις γίνονται με υγρά τεστ της API. Οι μετρήσεις πριν την αλλαγή έδειξαν ότι και η ηλεκτρική αγωγιμότητα που κάνει αυτόματα το φίλτρο, ότι δηλ ήρθε ο καιρός της αλλαγής νερού. Ρουτίνα που εφαρμόζω 1 χρόνο τώρα με απόκλιση το πολύ μια εβδομάδα αν δεν έχω τον χρόνο για μια σωστή αλλαγή.
Και μετά την αλλαγή αμμωνία, νιτρικά, νιτρώδη αλλά και PH, όλα φυσιολογικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaska : 04-08-12 στις 20:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01479 seconds with 11 queries