Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #67  
Παλιά 31-07-12, 13:27
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος πάντων. Προς το παρών θα κρατήσω τα 96 λίτρα. Αν συνεχίσω για χρόνια το χόμπι, σίγουρα δε θα μείνω με αυτό! Αν προλαβαίνεις να αλλάξεις την παραγγελία σκέψου το πάντως σοβαρά τώρα.

Να σας πω λίγο για τα πράγματα που πρέπει να αγοράσω ακόμα.

Έχω: Ενυδρείο, φίλτρο, θερμοστάτη

Αγοράζω:

01. Αμμοχάλικο 15 κιλά Τσέκαρε σε μαγαζιά/μάντρες δομικών υλικών γιατί θα βρεις (π.χ. χαλαζιακό) σε εξευτελιστική τιμή σε σχέση με ενυδρειομάγαζο. Μπορεί να χρειαστείς και πάνω από 15 κιλά, θα το δεις στα σίγουρα όταν μπει.
02. Πέτρες (μη ασβεστόλιθικες) Αν σου αρέσουν για τη διακόσμηση καλώς, αλλά όπως και το από πάνω ή και ψάξιμο στη φύση.
03. Ρίζες (πειράζει να τις αγοράσω πιο μπροστά χωρίς να τις βάλω στο νερό; ) Φυσικά, απλά εκεί που θα τις αγοράσεις προσπάθησε να τις στήσεις όπως στο ενυδρείο, ώστε να μην αγοράσεις άκυρα μεγέθη/σχήματα. Μπορείς να τις βάλεις κιόλας στο νερό (στον κουβά που θα έχεις μόνο για το ενυδρείο χωρίς απορρυπαντικά) ώστε να τις ξεπλύνεις με ζεστό νερό και να τις αφήσεις να βγάλουν το πρώτο χρώμα και να τραβήξουν νερό, ώστε να μην επιπλέουν όταν μπουν στο ενυδρείο.
04. Φυτά εύκολα (ισχύει το ίδιο με τις ρίζες και μπορείτε να μου πείτε με ποια μπορώ να αρχίσω) Τσέκαρε αυτά και το συζητάμε.
05. Φόντο για το πίσω μέρος του ενυδρείου (τι προτείνετε; ) Μαύρο χαρτόνι από το βιβλιοπωλείο. Μπορείς να πάρεις και μαύρη αφίσα από τα ενυδρειακά, που είναι και αδιάβροχη, και υπάρχουν κι άλλες λύσεις, αλλά με το χαρτόνι είσαι κομπλέ και φθηνά.
06. τροφή (τι χρειάζεται για τα guppies; ) Εδώ είσαι.
07. αντιχλώριο Prime
08. τεστ νερού Για μένα υγρά API.
09. απόχη Να μην είναι σχισμένη!

αυτά μου έρχονται στο νου τώρα. αν πιστεύετε ότι πρέπει να πάρω και τίποτα άλλο πείτε μου.

Επίσης την αλλαγή του νερού πως θα την κάνω; Να πάρω και μια αντλία; Θα σε βοηθήσει αρκετά. Βρες μια φθηνή με κατάλληλο μανομετρικό.
Άρχισε να τσεκάρεις σιγά σιγά και τα θέματα για την ψύξη ενυδρείου με ανεμιστηράκια pc και controller θερμοκρασίας.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01740 seconds with 10 queries