Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 31-07-12, 02:35
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Mαααλιστα, ωστε εκει αναφεροταν, μαλλον δεν ειχα κατανοησει την κινηση που πρεπει να εχει το νερο μεσα. Bεβαια τωρα μου ηρθε στο μυαλο αυτο το βιντεο στο 5:35 δειτε. http://www.youtube.com/watch?v=hPm30...feature=relmfu
Απο την κινηση που κανει υγρο που ριχνει φαινεται η κινηση που υπαρχει σε τετοιο ογκο....

Μολις εκανα και ενα προχειρο σχεδιο του sump που ειδα στο pet shop, μετρησα οοοολες τις διαστασεις του, κραταει 4 ενυδρεια το ενα πανω στο αλλο, το βαζω προς συζητηση. συνολικο μηκος 1,2 μετρα και πλατος 44cm.


-------------------------
Δεδομενου οτι παμε σε κατι μικροτερο απτα αρχικα σχεδια, κυριως λογω χωρου αλλα και κοστους, εχουμε και λεμε, για 300 λιτρα πχ. 120χ50χ50

Υλικα και φιλοσοφια(κατι αρχιζω να συγκροτω):
Tunze 6085 (8000lt/h)
Ενα skimmer για 400-500 λιτρα, με παροχη 2000lt να ειμαι οκ.
Εναν κυκλοφορητη για επιστροφη απτο σαμπ 2500lt.
αρα ειμαστε στα x33 ετσι.(δεν μετραω το σκιμερ δεν παιζει ρολο ετσι?)

Στο sump ετσι οπως ειναι το σχεδιο που ποσταρα, στο πρωτο μπαινει το σκιμμερ, στο δευτερο refugium με αλγες και ΖΒ (για αρχη 5 κιλα εδω και 5 πανω στο ενυδρειο, και σιγα σιγα θα περνω μεχρι να φτασω 20-25 κιλα), στο τριτο αντιφωσφορο Korallen-Zucht Biophos 2 και 2πακετα 150γρ ανθρακα, και βαζω τους θερμαντηρες στο τελευταιο διαμερισμα μαζι με τον κυκλοφορητη επιστροφης.

Στο ενυδρειο 5cm αραγωνιτη. (διαβασα καπου να βαλω μια στρωση αμμου, μετα καλωδιο αντισταση για θερμανση και απο πανω τον αραγωνιτη, να το κανω?)
Με αυτα και μαυτα δεν χρειαζομαι UV sterilizer και βιομπαλες. Σωστα? Ειμαι καπου λαθος?

ΥΓ τελος, ΑΝ χρειαζομαι UV sterilizer, η αν θαταν καλο να το εχω ας πουμε, εχω πεταμενες 4-5 λαμπες UV 12v απo οταν εκανα βλακειες με το pc που δεν τις εχω τοποθετησει, καθως και ενα τροφοδοτικο pc. Μπορω μαζι με τον φωτισμο πανω απτο ενυδρειο να βαλω και αυτες τις λαμπες? (μαζι και ανεμιστηρακια 12αρια που εχω) Κανουν κακο στα ψαρια? Υποθετω οχι καθοτι φως ηλιου ειναι, και στο iguana επιβαλεται η λαμπα UV.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 31-07-12 στις 02:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01650 seconds with 11 queries