Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 30-07-12, 16:43
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Α τρομαξα και εγω....θα βρεθει το ενυδρειο στον απο κατω οροφο ναουμ...λοιπον, μισο λεπτο. Εγω ξερω αποσα εχω διαβασει, οτι καλο θα ειναι να φιλτραρετε, 5-10 φορες ο ογκος του νερου, ανα ωρα. Δηλαδη 500 λιτρα ενυδρειο και σαμπ? Καπου εκει θα ειμαι, 2500-5000λιτρα αναγκη κυκλοφορητων. Αν εχω 2500 να ανεβαζει απτο σαμπ στο ενυδρειο, και αλλα 2000 να κυκλοφορουν το νερο μεσα...δεν ειναι αρκετο?!

Και με αυτα τα μαθηματικα, 2000λιτρα κυκλοφορητες γιατι φτανουν για 60 λιτρα ενυδρειο μονο??

Για να απαντησω και στην ερωτηση σου, θα εχει ψαρια, και ισως βαλω και ζωντανο βραχο μεσα στο ενυδρειο ναι. ΙΣΩΣ. Για τα αλλα το ξερω οτι ανεβαζουν τα νιτρικα, οι βιομπαλες ομως οχι, και αν κανω λαθος και τα ανεβαζουν και οι βιομπαλες, αφου θα βαλω refugium με αλγη και ΖΒ μεσα, (20 κιλα ας πουμε) δεν θα τα βγαλει? Με μπερδευεις λιγο.
-------------------------
Δηλαδη με λιγα λογια αυτο εδω το θεωρεις λαθος σαν Wet/dry sump? Και αυτος 6-10 φορες τον ογκο λεει... Αν λεει κατι λαθος ποιο ειναι αυτο?

http://www.youtube.com/watch?v=PwKTq...eature=related

Στην ουσια εγω θελω να φτιαξω αυτο ακριβως απλα μετα το σκιμερ να μπει το refugium και το UV sterilizer και οι θερμαντηρες και η αντλια επιστροφης. Αν θεωρεις κατι απο αυτα λαθος θαθελω να κατανοησω το γιατι. Ευχαριστω για τον χρονο σου!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 30-07-12 στις 16:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01526 seconds with 11 queries