Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 29-07-12, 22:44
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερωτησεις:
Kαταρχας υπαρχει κατι κακο στις επιλογες μου? Πχ αντλια? Θα χρειαστείς και άλλους κυκλοφορητές, για το κυρίως ενυδρείο.. μερικές korallia πχ. ο κυκλοφορητής που λές είναι καλός για να επιστρέφει το νερό από το σαμπ..
~Που πρεπει να ανοιξω τρυπες στο ενυδρειο και για ποιες λειτουργειες? 1-2 τρύπες θέλεις για υπερχείλιση, είτε στην πλάτη, είτε στον πάτο, και θα κάνεις πύργο..
~Πως θα κανω την υπερχειληση απολυτως σιγανη. http://www.youtube.com/watch?v=1E-2w...feature=relmfu σε αυτο το βιντεο δειχνει ενα τρικ ο τυπος αλλα δεν κατανοω το που μπαινει τι. durso, δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ighlight=durso
~Ειναι ΑΝΑΓΚΗ να παρω σκιμερ με ρυθμιση αερα για να ειναι σωστες οι φυσαλιδες? Γιατι αποτι καταλαβα δεν εχουν ολα. φαντάζομαι αυτά που δεν έχουν δεν χρειάζονται, ή ρυθμίζεται η κέφαλή
~Τι αποστασεις να αφησω στα διαχωριστικα φυλλα των διαμερισμετων? Παιζει ρολο? αυτό θα το δείς ανάλογα με τα υλικά που θα έχεις σε κάθε διαμέρισμα, κάνε και ένα μεγάλο διαμέρισμα, για να μπορείς να απομονώνεις κάποιο ψαράκι αν χρειαστεί
~Εχει νοημα ενα refugium ενω εχω bioballs? Αποτι καταλαβαινω εχουμε τρεις τυπους φιλτραρισματος, μηχανικη, χημικη, βιολογικη. Πιο αναλαμβανει πιο φιλτραρισμα? http://www.youtube.com/watch?v=wd3Bd1vJnPs Αυτο εδω μου φαινεται πολυ κοντα σε αυτο που θελω να κανω, με καποιες διαφορες στη διαδρομη(στο σφουγγαρι τη θεωρω λαθος) και οτι δεν εχει σκιμμερ. Τι λετε? οι βιομπαλες είναι για βιολογική φίλτρανση, και μπορούν να αντικατασταθούν απο ζωντανό βράχο.. το ρεφιουτζιουμ είναι για άλγες, οι οποίες θα σου τραβάνε τα νιτρικά..
~Η πιο σωστη διαδρομη του νερου ειναι η εξης? Απτην υπερχειληση>βιομπαλες>διαχωριστικο με κενο απτην κατω μερια>σφουγγαρι(χρειαζεται με το σκιμμερ?)>διαχωριστικο στεγανο απο κατω για περναει το νερο απο πανω>σκιμμερ>refugium με ΖΒ και αλγη>αντλια και επιστροφη στο ενυδρειο. καλά είναι έτσι..

Εχω ξεκινησει να σχεδιαζω το sump στο solidworks αλλα δεν μπορω να το τελιωσω χωρις να ξερω αυτα τα βασικα.

ΥΓ τελος, υπαρχει καποιο guideline στις σχεσεις ογκου του καθε διαμερισματος, για να μην υπαρχει περιπτωση να στεγνωσει η αντλια και ρουφαει αερα? Το τελευταίο διαμέρισμα που θα τραβάει η αντλία, να είναι το μεγάλο.. αλλα και πάλι θα πρέπει να το τσεκάρεις..
Επισης τον/τους θερμοστατες, μπορω να τους βαλω στο sump ε? Αν ναι τοτε που σε ποιο διαμερισμα? ναι σε όποιο θες..

ΥΓ2 Κατανοω οτι σαν mods (ειμαι και εγω αλλου) εχετε βαρεθει να γραφετε τα ιδια και τα ιδια, οποτε να ενημερωσω οτι ουτε βαριεμαι να διαβασω, ουτε δεν εχω διαβασει, τα sticky εδω, βιντεος και οδηγους τους εχω κοιταξει. Σιγουρα εχω πολλα threads εδω οποτε ποσταρετε τα μου να παρω μια ιδεα. Thanks!
Καλή αρχή..
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01895 seconds with 11 queries