Θέμα: Άλγη . . .
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-01-05, 10:05
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή Άλγη . . .

Χρειάζομαι την βοηθειά σας γιατί όπως αρκετοί έμπλεξα με την άλγη και δεν λέει να φύγει. Από την άλλη δεν έχω κάνει και τίποτα μεθοδικά και χρειάζομαι ένα πλήρες σχέδιο αντιμετώπισης του ‘προβλήματος’.
Πιθανή αιτία να είναι ότι είχα για 1 μήνα περίπου νιτρικά = 0.
Ίσως και ότι το ενυδρείο μέχρι εκείνη την στιγμή ήταν σε λειτουργία 2 μήνες.
Μετά από μια ερώτηση (από σπόντα σε άλλο θέμα), έλαβα ενα πμ. από τον Lasal όπου με βοήθησε να καταλάβω τι είναι αυτή η περίφημη ισορροπία σε ένα φυτεμένο ενυδρείο γιατί ενώ γράφεται σε αρκετά post στο GAB δεν νομίζω οτι γίνεται κατανοητό από έναν αρχάριο. Αυτό έγινε στις 9 Δεκεμβρίου και από τότε προσθέτω νιτρικά και . . . κάνω υπομονή, μια που βοηθάει στο να περάσει η άλγη . Φυσικά δεν ήταν το μόνο που έπρεπε να κάνω {(κατά το μήνυμα) (νιτρικά)} αλλά ήταν το μόνο που κατάλαβα και έτσι μετά από 1 εβδομάδα είχα και έχω νιτρικά =~5. Δεν ανέβασα την δόση, άρα νιτρικά γιατί είχα μια γέννα και δεν ήθελα να πιέσω τα νεογέννητα. Δεν ξέρω αν είναι σωστό . . .
Το άλλο που κάνω είναι να διακόπτω το φως για 1,5 ώρες στην μέση του συνόλου της περιόδου φωτισμού. Αλήθεια πόσο πρέπει να διαρκεί αυτό το διάλειμμα ;
Με αυτά το μόνο που πέτυχα είναι να αλλάξω τύπο και από μαύρη τριχοειδής να γίνει πράσσινη αλλά και 2, 3 τύποι καινούργιας άλγης για το ενυδρείο μου. Θα τις δείτε στην photo που ακολουθεί ωστέ να ξέρετε ακριβώς τι είδος είναι και μια γενική εικόνα για το σύνολο των φυτών.
Η ανάπτυξη των φυτών είναι σχετικά ικανοποιητική και να σημειώσω ότι δεν βάζω καθόλου λιπάσματα και μάλλον είναι και αυτός ένας λόγος για το πρόβλημα.
Αυτό που θέλω λοιπόν είναι οδηγείες με το τι πρέπει να κάνω.
Μόνο θα παρακαλούσα να είναι συγκεκριμένες γιατί προτείνοντας ας πούμε να βάλω ‘ιχνοστοιχεία’ δεν ξέρω πως να το κάνω. Θα με βοηθούσε εταιρεία προιόν και που μπορώ να το βρω στην Αθήνα.
---------------------------------------------------------------------------------------
Juwel Rio180 http://www.juwel-aquarium.com/int/index.html
Διαστάσεις:101χ50χ41 180lt
Εσωτερικό φίλτρο:Juwel Filter System Compact H
Light System with electronic ballast and 2 x 30 W tube / 12 ώρες το 24ωρο.
Automatic Heater 200 W
Αλλαγή νερού 25-30% κάθε εβδομάδα.
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ
ΝΗ3=0
ΝΟ2=0
ΝΟ3=>5
ΚΗ=6
PH=7
Co2 1b/3sec
Σημείωση ότι έχω έτοιμο σύστημα για άλλες δυο λάμπες που δεν έχω βάλει σε λειτουργία ακόμα.

Ψάρια:
15 Black neon tetra, 10 Hemigrammus erythrozonus
6 Corydoras sterbai, 4 otos, 3 Apistogramma cacatuoidesd 1m/2f.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01772 seconds with 10 queries