Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 19-07-12, 15:42
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faster80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηρα τηλ στο καταστημα και μου εξηγησαν οτι το προιον που ρωτας ειναι για 3 μηνες. Ολοι μεχρι τωρα ελεγαν για 7 ευρω και παραξενευτηκα. 7 ευρω/μηνα για τις μετρησεις που κανει δεν νομιζω να ειναι κοστος. Οταν τελειωσει ο μηνας αλλαζεις απλα καρτα. Αυτα καταλαβα εγω παντως.
εγω αυτο που καταλαβαινω διαβαζοντας την παρουσιαση ειναι πως μετραει μονο αμμωνια και ph... τι να τα κανω?
Σε ενα ενυδρειο που μολις το στρωνει καποιος αρχαριος ΙΣΩΣ ειναι καλο gadget-ακι και ψιλοχρησιμο, αλλα για εναν εμπειρο χομπυστα το θεωρω εντελως περιττο.
ΑΝ μπορουσε να μας μετραει πιο χρησιμα πραγματα οπως σκληροτητες και no3 (και ph, co2 και θερμοκρασια φυσικα) τοτε θα μιλαγαμε για απιστευτο εργαλειο και θα αξιζε και παραπανω, αλλα μονο για ph που ετσι κι αλλιως εχω ηλεκτρονικο ph-μετρο, και για αμμωνια που δεν προκειται ποτε να παρουσιαστει στα ενυδρεια μου (η κι αν παρουσιαστει -χτυπα ξυλο- θα εχω ηδη δει την αιτια ή θα εχω δει νιτρικα στο θεο κτλ κτλ κτλ) οχι το βλεπω εντελως περιττο.

Καπου παντως βρηκα ενα σενσορακι που μετραει ολα αυτα που θελουμε, και δειχνει να ειναι καλη καινοτομια. Απ οτι ειδα ψαχνουν και για συνεργατες οποτε θα τους πλησιασω να δω τι παιζει.
Αν δω πως εχει λογικο κοστος και μια σχετικη καλη ποιοτητα κατασκευης (εστω τυπικα καλη να μην ειναι σαν τις Κινεζιές που κυκλοφορουν) σιγουρα θα αξιζει, αν και δεν πιστευω τετοιο συστημα να ειναι προσιτο για το μεσο χομπυστα, αλλα μερικα δειγματακια σε καλη τιμη σιγουρα θα δωσουν ή και δωρεαν ισως αφου ψαχνονται.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02150 seconds with 11 queries